Boj se závažným onemocněním prohrál Ivan Dejmal, bývalý ministr životního prostředí a signatář Charty. Zemřel ve středu před půlnocí ve věku 61 let.
Někdejší ministr životního prostředí a výkonný místopředseda Ústavu pro studium totalitních režimů ležel poslední tři týdny v nemocnici Na Františku, od počátku tohoto týdne byl podle mluvčího nemocnice v bezvědomí. „Jeho stav byl velmi vážný a bohužel vyústil v úmrtí," uvedl tiskový mluvčí Vladimír Juřina. Příčinu smrti odmítl s ohledem na rodinu uvést.
Dejmal byl od roku 2002 členem Strany zelených. Své členství musel vloni pozastavit kvůli svému působení v Ústavu paměti národa. Lítost nad úmrtím vyjádřil předseda zelených Martin Bursík. Podle tiskové mluvčí Evy Rolečkové nebude Bursík na pohřbu Ivana Dejmala chybět.
Zpráva o jeho úmrtí hluboce zasáhla exprezidenta Václava Havla:. "Znal jsem ho dobře již od let šedesátých, kdy byl studentským předákem, později jsme spolupracovali v opozici a byli jsme dobrými přáteli. Velmi jsem si vážil jeho rozvážných ekologických postojů," tlumočil pro TÝDEN.CZ reakci bývalého disidenta Havla jeho tajemník Jakub Hladík.
Ministrem životního prostředí byl Dejmal v letech 1991 až 1992 ve vládě Petra Pitharta. Za zhruba rok a půl se mu tehdy podařilo prosadit a dokončit úplný systém ekologické legislativy, zejména klíčový zákon o ochraně přírody a krajiny.
Dejmal byl také výraznou postavou politického disentu. Počátkem normalizace byl dvakrát vězněn za podvracení republiky a za politické postoje v průběhu výkonu základní vojenské služby. V žaláři strávil celkem čtyři roky. Hned v roce 1977 podepsal Chartu, ve které vedl environmentální skupinu a vydával Ekologický bulletin.
Na aktivitách disentu se podílel i jinak. Rok ve svém bytě hostil tzv. Patočkovu univerzitu, kde se mohli vzdělávat lidé, kterým komunistický režim z politických důvodů bránil ve vysokoškolském vzdělání. Studium na Vysoké škole zemědělské mohl Dejmal dokončit až po roce 1989.
Po odchodu z ministerstva působil Dejmal jako tvůrce územních plánů a ekologických studií. Do širšího povědomí opět vstoupil v roce 2000 uspořádáním konference Tvář naší země - krajina domova, na niž poslal svůj příspěvek i britský princ Charles.
Ještě ve vládě prosadil Dejmal Program obnovy venkova a podílel se na jeho realizaci, mimo jiné ve Spolku pro obnovu venkova, který spoluzakládal. Spolu s Josefem Vavrouškem založil i Společnost pro trvale udržitelný rozvoj.
Loni v prosinci byl zvolen místopředsedou rady nově vzniklého Ústavu pro studium totalitních režimů.
Foto: Tomáš Železný