Zemřel generál Souček - legenda vojenských chemiků
24.09.2008 07:48
Včera, 23. září 2008, zemřel v brazilském Sao Paulu ve věku nedožitých 91 let generálmajor ve výslužbě Josef Souček. Pro české vojenské chemiky byl ikonou.
Narodil se 27. září roku 1917 v rakouském Salcburku. Krátce po vzniku Československa se rodina odstěhovala do Olomouce, kde sloužil jeho otec. V roce 1937 vstoupil do armády i Josef Souček, a po absolvování školy pro důstojníky v záloze v Trenčíně působil ve funkci plynového důstojníka (dnes náčelník chemické služby) u 2. pěšího horského praporu v Ružomberoku. Po úspěšném složení zkoušek byl v září 1938 přijat ke studiu na Vojenské akademii v Hranicích na Moravě, kde ho zastihla mobilizace. Po rozpuštění kadetů Vojenské akademie k mateřským útvarům se vrátil k 2. pěšímu horskému praporu, se kterým se zúčastnil bojů během ostrahy hranic s Polskem.
V lednu 1940 přešel přes Slovensko, Maďarsko, Jugoslávii a dál jižní cestou do Francie, kde vstoupil do formujících se československých jednotek. Ve funkci velitele čety 1. pěšího čs. praporu se zúčastnil ústupových bojů na Marně, Seině a Loiře, za což byl po válce vyznamenán čs. válečným křížem za statečnost před nepřítelem. Po přepravě čs. vojenských jednotek do Anglie v roce 1940 byl Josef Souček zařazen na funkci plynového důstojníka 1. pěšího praporu 1. čs. samostatné obrněné brigády. Absolvoval řadu britských, amerických a francouzských kurzů pro plynové důstojníky ve Velké Británii.
Svoji bojovou dráhu za 2. světové války ukončil v květnu 1945 u Dunkerque ve funkci plynového důstojníka 1. čs. samostatné obrněné brigády.
Po válce byl Josef Souček přidělen na oddělení zvláštních bojových prostředků (předchůdce dnešního chemického vojska) Ministerstva obrany a plnil úkoly jako styčný důstojník pro západní spojence. V roce 1947 byl přijat ke studiu na Vysoké válečné škole v Praze a současně byl při této škole v roce 1948 jmenován profesorem chemické války v generálském kurzu. Krátce na to, v březnu 1948, byl zbaven funkce a přemístěn do Vyškova jako velitel tankové roty. Když se v květnu 1948 dozvěděl o hrozícím zatčení, podařilo se mu i s manželkou, která byla v sedmém měsíci těhotenství, přejít státní hranici a usadit se v Anglii. Pracoval tam v gumárenském závodě jako technik a od roku 1953 vedl jeho brazilskou pobočku, kterou po smrti jejího majitele odkoupil.
Po roce 1989 dále zůstává v Brazílii, kde vede firmu, ale zároveň často navštěvuje svoji starou vlast. Pro české vojenské chemiky se generálmajor Josef Souček stal ikonou. Je nositelem mnoha československých, britských, francouzských i brazilských vyznamenání. Byl předsedou Československé obce legionářské v Brazílii a působil i v dalších krajanských spolcích.
Pohřeb generálmajora v.v. Josefa Součka se koná dnes v pět hodin odpoledne místního času v Sao Paulu.
Foto: army.cz
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.