Bylo mu 89 let
Zemřel herec Otakar Brousek. "Odešel vzor lidské noblesy"
14.03.2014 10:36 Aktualizováno 14.03. 15:48
Ve věku 89 let zemřel v pátek časně ráno po dlouhé nemoci v jedné z pražských nemocnic dlouholetý člen Divadla na Vinohradech Otakar Brousek. Oznámil to prezident Herecké asociace Jiří Hromada. Právě od ní dostal v roce 2004 cenu Thálie za celoživotní mistrovství v činohře. Otakar Brousek, herec s nezaměnitelným melodickým hlasem, byl doyenem souboru vinohradského divadla.
Rozloučení pro veřejnost a kolegy bude ve středu 19. března od 11.00 do 13.00 hodin v hledišti vinohradského divadla, řekla Zuzana Paulusová z divadla. V pátek od 18.00 bude v divadelním foyeru pro veřejnost otevřeno pietní místo s kondolenční knihou.
Do vinohradského divadla nastoupil po působení u ochotníků a pak v kladenském divadle. Od roku 1946 byl členem Studia Národního divadla. Na Vinohradech působil od roku 1959 přes čtyři desetiletí, seděl stále ve stejné šatně na jednom místě. Na jevišti vytvořil téměř 140 rolí klasického i současného repertoáru, například v inscenacích Boris Godunov, Julius Caesar, Král Krysa nebo Tartuffe.
"Otík Brousek bude do posledních dnů života stále se mnou. Byl to vzácný člověk, vzácný kolega. Věděla jsem, že je nemocný a všechno o jeho stavu, nicméně je to pro mě velmi smutná zpráva," řekla herečka Gabriela Vránová. Byla jeho partnerkou na jevišti vinohradského divadla, například v Maryše. Ačkoli byl Brousek o 15 let starší, velmi si prý rozuměli. "Zůstane vzorem herecké a lidské noblesy. Takoví lidé se nerodí každý den," dodala. Jako na vynikajícího herce a dobrého člověka vzpomíná na Brouska jeho kolegyně Daniela Kolářová, která s ním naposledy pracovala na hře Jistě, pane ministře. "Byl vždy perfektně připravený a držel se v obrovské fyzické formě. Byl to dobrý chlapík," reagovala. Na vinohradském jevišti naposledy hrál loni v květnu.
Blízkým kolegou byl i pro herečku Hanu Maciuchovou. "Otíček byl jedním z posledních bardů. Laskavý, oduševnělý, gentleman. Ráda jsem se s ním potkávala na jevišti. Mnohokrát jsme spolu recitovali při různých příležitostech," řekla. Připomněla, že Brousek rozuměl poezii a uměl ji přednášet. "Byl člověk plný humoru, ale také hluboká bytost. Myslím si, že ve věku 89 let věděl, že smrt je jeho součástí," poznamenala.
Brousek od roku 1946 spolupracoval s rozhlasem a později s televizí. Jeho typický zvučný hlas a precizní dikce našly uplatnění především v recitačním umění a dabingu, za který získal v roce 1996 Cenu Františka Filipovského za celoživotní mistrovství.
I když film byl k němu macešský, jeho filmografie čítá kolem 40 titulů ve filmech psychologických, kriminálních i historických. Další zhruba tři desítky rolí ztvárnil v televizních inscenacích a seriálech. Hrával vysokoškolsky vzdělané muže, historické osobnosti i důstojníky, kupříkladu v titulech Andělská tvář, Můj brácha má prima bráchu, Viléma z Rožmberka ve Svatbách pana Voka či císaře Josefa II v seriálu F. L. Věk a dalších, jako jsou Hříšní lidé města pražského nebo Návštěvníci.
Brousek, jehož maminka byla nadšenou ochotnicí a odmalička v něm pěstovala lásku k recitaci a divadlu, založil známý herecký rod. Jeho syn Otakar mladší i vnuk Ondřej hrají také ve vinohradském divadle, do rodiny patří i zeť Ladislav Potměšil a dcera Jaroslava. Brouskova manželka Luka (Ludmila) Rubanovičová je bývalou tanečnicí Národního divadla a herečkou. Osudy své rodiny sepsal v knize z roku 2002 Otakar Brousek o sobě ... sága rodu Brousků. Brouskův portrét přiblížila i kniha Nekončící potlesk aneb Galerie nezapomenutelných od publicisty Davida Laňky.
Do mimořádného vysílání zařazuje v pátek i v neděli vzpomínkové pořady Český rozhlas a Česká televize. ČT odvysílá dva díly oblíbených pořadů s Brouskem a Neobyčejné životy a rozhovor s Markem Ebenem Na plovárně, kde byl Otakar Brousek hostem v roce 2004. V neděli večer nabídne program ČT art inscenaci z roku 1963 Maškaráda. Český rozhlas Dvojka například v neděli zařadí zábavný pořad Hvězdný prach, v němž byl Brousek hostem Jaromíra Hanzlíka. Ke vzpomínce se připojuje i ČRo Vltava.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.