Držitel Nobelovy ceny
Zemřel německý spisovatel Günter Grass
13.04.2015 11:38 Aktualizováno 13.04. 12:54
Laureát Nobelovy ceny za literaturu za rok 1999 Günter Grass zemřel v Lübecku ve věku 87 let. Oznámilo to nakladatelství Steidl. Grass, označovaný za nejvýznamnějšího německého spisovatele současnosti, byl známý zejména díky románu Plechový bubínek, ve kterém líčil nacismus a válku v maloměšťáckém prostředí.
Grass se narodil 16. října 1927 v nyní polském Gdaňsku. Patřil ke skupině poválečných autorů, kteří popisovali období nacismu, obtížná léta poválečné obnovy, společenské hnutí v 60. letech a znovusjednocení Německa. Literární kritika ho považovala společně s Heinrichem Böllem za nejvýznamnějšího německého poválečného autora.
Světovou proslulost zajistila Grassovi jeho románová prvotina z roku 1959 Plechový bubínek. Místy surrealistické dílo s existenciálním přesahem sleduje hrůzy nacismu a druhé světové války v tehdy německém baltském přístavu Gdaňsku. Nobelův výbor v roce 1999 označil Plechový bubínek za znovuzrození německého románu ve 20. století.
Grass za druhé světové války pracoval v Gdaňsku jako výpomoc pro německou armádu. V roce 2006 se přiznal, že po angažmá ve Wehrmachtu byl jako sedmnáctiletý krátce členem nacistických jednotek SS a působil v tankové divizi Waffen-SS. V dubnu 1945 byl zraněn a převezen na rekonvalescenci do Mariánských Lázní, kde ho o měsíc později zajala americká armáda. Ve válečném zajetí zůstal až do roku 1946.
Po válce Grass proslul kromě svých románů také básněmi, divadelními hrami a plastikami. Vystupoval jako kritik společenských poměrů v Západním Německu a zároveň podporoval tamní sociální demokracii (SPD) a zejména jejího kancléře Willyho Brandta. Po pádu socialistické vlády v roce 1982 Grass do SPD vstoupil, po deseti letech však stranu opustil kvůli nesouhlasu s její azylovou politikou.
Grass se dlouhodobě zasazoval o usmíření mezi Německem a Polskem a o to, aby se Německo vzdalo svých někdejších východních území, která po válce připadla Varšavě. Mezinárodní pozdvižení spisovatel vyvolal před třemi lety, když ve své básni v próze kritizoval politiku Izraele vůči Íránu. Varoval přitom, že židovský stát coby údajná jaderná mocnost ohrožuje křehký světový mír.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.