V přerovské nemocnici zemřel v úterý večer po dlouhé těžké nemoci pětaosmdesátiletý brigádní generál Jan Paroulek. Prošel bitvami ve Francii, Anglii a v Belgii. Byl nositelem řady ocenění včetně Československého válečného kříže i nejvyššího francouzského státního vyznamenání Řádu čestné legie.
V květnu 2005 jej na návrh vlády prezident jmenoval brigádním generálem. Informaci o jeho úmrtí potvrdil místopředseda Československé obce legionářské Alexander Beer.
Válka zastihla Paroulka jako sedmnáctiletého ve Francii, kam v roce 1937 odjel na stipendium na vojenské lyceum. "Když vypukla válka, myslel jsem si, že by ji beze mě prohráli. Kluci ze školy se na mě tehdy složili, abych měl na jízdenku, a jel jsem k odvodu do Marseille. Tam však zjistili, že jsem nezletilý," řekl dříve v rozhovoru Paroulek.
O něco později bojoval v československé samostatné obrněné brigádě. Byl při letecké bitvě o Británii i při vylodění v Normandii. "Nebyli jsme vycvičeni, měli jsme špatné zbraně. Nosil jsem uniformu s dírou od střepiny z první světové války," vzpomínal veterán.
Stejně jako mnozí jiní vojáci, kteří bojovali za svobodu v zahraničí, skončil po návratu ve vězení. Čtyři roky po válce byl propuštěn z armády, poté byl dvakrát zatčen. "Napodruhé mě odsoudili na dvanáct let za špionáž a velezradu. Ve skupině dalších zahraničních vojáků jsem poté prošel jáchymovským uranovým dolem. Pustili mne po deseti letech," uvedl Paroulek.
Po propuštění pracoval jako zedník a později jako stavební technik. V roce 1968 se podílel na obnově Sdružení zahraničních vojáků a spoluorganizoval jejich vystoupení na podporu demokratizačního hnutí. Listopadové události roku 1989 prožil aktivně na Přerovsku i v Praze a přispěl k renesanci Českého svazu bojovníků za svobodu i k obnově dříve zakázané Československé obce legionářské.
Rozloučení s brigádním generálem se uskuteční v pondělí ve 13.40 v obřadní síni města Přerova. Paroulek bude mít vojenský pohřeb včetně přeletu čestné letky.
Foto: ČTK