Švýcarský galerista a zakladatel muzea Ernst Beyeler, jenž se proslavil shromážděním rozsáhlé sbírky impresionistů, zemřel ve věku 88 let. Švýcarskému deníku Basler Zeitung to dnes potvrdila Beyelerova nadace. Beyeler s chotí patřili mezi spoluzakladatele významného veletrhu umění Art Basel v Basileji.
Obchodník s uměním Beyeler a jeho žena Hildy, která zemřela v roce 2008, se rozhodující měrou podíleli na vzniku muzea Nadace Beyelerových v roce 1997. Už v 50. letech dali manželé dohromady zhruba 200 vybraných děl klasické moderny. Sbírka byla v roce 1982 převedena na jejich nadaci a nyní jsou vystavena v muzeu ve městě Riehen u Basileje. Budovu muzea navrhl italský architekt Renzo Piano.
Beyelerovi se podařilo shromáždit jednu z nejkvalitnějších sbírek Pabla Picassa a dalších slavných malířů, jako jsou Paul Cézanne, Henri Rousseau, Piet Mondrian, Paul Klee, Max Ernst, Henri Matisse a Francis Bacon. Součástí sbírky jsou také umělecké předměty z Afriky, Aljašky a Oceánie.
Vystudovaný kunsthistorik a ekonom Beyeler byl po roce 1945 majitelem antikvariátu a v roce 1951 se stal galeristou a obchodníkem s uměním. Podle agentury AP, která se odvolává na informace švýcarského finančního magazínu Bilanz, dosahuje hodnota Beyelerovy sbírky nejméně dvou miliard švýcarských franků (zhruba 35,5 miliardy korun).
Beyelerovi prý v jeho úspěšné činnosti pomáhal dobrý vkus i osobní kontakty s malíři, jako byli Georges Braque, Marc Chagall a Alberto Giacometti. Přátelil se také s Picassem.
Foto: archiv, ČTK/AP