<span>Zemřela Anna Fárová,</span> noblesní dáma české fotografie

Relax
1. 3. 2010
Zemřela teoretička fotografie Anna Fárová.
Zemřela teoretička fotografie Anna Fárová.

Zemřela teoretička fotografie Anna Fárová.V sobotu večer ve věku 81 let, zemřela po těžké nemoci Anna Fárová, historička a teoretička fotografie s mezinárodním renomé, objevitelka a neúnavná popularizátorka díla Františka Drtikola a Josefa Sudka, která stála i u počátků mezinárodně úspěšné dráhy dalšího českého fotografa Josefa Koudelky.

Anna Fárová se fotografii věnovala déle než půl století a byla jedním z prvních kunsthistoriků, kteří v ní viděli umělecké médium stejně významné jako ostatní umělecké disciplíny. Osudové pro ni bylo setkání s francouzským kultovním fotografem Henri Cartierem-Bressonem, kterému v roce 1958 vydala první monografii. Francouzské prostředí pro ni bylo přirozené, stejně jako to umělecké. Její matkou byla Francouzka, otcem diplomat Miloš Šafránek. Už za svého pobytu v Paříži se setkávala s významnými umělci své doby, např. Josefem Šímou. Po přesídlení do Prahy se účastnila schůzek českých surrealistů, kde se seznámila s Karlem Teigem i svým budoucím mužem malířem Liborem Fárou.

Rekonstruovaný ateliér Josefa Sudka na Újezdě.Právě díky němu měla přístup k časopisu Verve, ve kterém byly reprodukovány celostránkové reprodukce slavných obrazů i velkoformátové fotografie. "Tam jsem objevila i fotografii Cartier-Bressona Kardinál Pacelli na návštěvě v Paříži. Vypadala jako barokní freska. A já byla ohromena tou sourodostí, že dobrá fotografie obstojí i obklopená starým i novým uměním různého druhu. Že je na stejné úrovni, pokud je kvalitní. A to mě strašně zasáhlo," řekla Fárová v rozhovoru pro Týdeník Rozhlas před dvěma lety.

V 60. letech zorganizovala v Čechách výstavy Wernera Bischofa, Andrého Kertésze, Elliotta Erwitta či Roberta Doisneaua. V roce 1970 se postarala o převezení celého Drtikolova odkazu do Uměleckoprůmyslového muzea v Praze, kde začala pracovat. V roce 1972 mu v muzeu uspořádala monografickou výstavu. V roce 1986 na stejném místě připravila objevnou retrospektivu k Sudkovým osmdesátinám. Z UPM musela po podpisu Charty 77 odejít, ale fotografii neúnavně propagovala dál, ať už prostřednictvím publikací, které jí vycházely i v zahraničí, výstav nebo prostě silou svého vlivu.

František Drtikol byl úspěšný fotograf i malíř."Právě ona mi řekla, ať se vykašlu na přetahovanou všech kurátorů z republiky a začnu vést galerii podle sebe, že to má smysl a že mám dobře našlápnuto. Měl jsem za sebou tehdy tak osm let, ale právě tohle byl jeden z impulzů, který mě přiměl dělat vlastní program," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ Zbyněk Illek ředitel Galerie G4 v Chebu - fotografické galerie s nejdelším nepřetržitým trváním v Česku.

Za svou práci získala Anna Fárová množství významných vyznamenání v USA, Německu a dalších zemích. Byla jmenována Rytířkou řádu umění a literatury ve Francii, roku 2002 získala české státní vyznamenání Medaili Za zásluhy, v roce 2006 obdržela za dlouhodobý přínos fotografii titul Osobnost roku české fotografie. Byla jí ale udělena např. i Grand Prix Obce architektů za rekonstrukci tzv. Fárova domu ve Slavonicích, který koupila a vybudovala v něm muzeum prací svého manžela.

Foto: Lucie Pařízková a ČTK

Autor: - raw -

Naše nejnovější vydání

TýdenSedmičkaPředplatné