V sobotu večer ve věku 81 let, zemřela po těžké nemoci Anna Fárová, historička a teoretička fotografie s mezinárodním renomé, objevitelka a neúnavná popularizátorka díla Františka Drtikola a Josefa Sudka, která stála i u počátků mezinárodně úspěšné dráhy dalšího českého fotografa Josefa Koudelky.
Anna Fárová se fotografii věnovala déle než půl století a byla jedním z prvních kunsthistoriků, kteří v ní viděli umělecké médium stejně významné jako ostatní umělecké disciplíny. Osudové pro ni bylo setkání s francouzským kultovním fotografem Henri Cartierem-Bressonem, kterému v roce 1958 vydala první monografii. Francouzské prostředí pro ni bylo přirozené, stejně jako to umělecké. Její matkou byla Francouzka, otcem diplomat Miloš Šafránek. Už za svého pobytu v Paříži se setkávala s významnými umělci své doby, např. Josefem Šímou. Po přesídlení do Prahy se účastnila schůzek českých surrealistů, kde se seznámila s Karlem Teigem i svým budoucím mužem malířem Liborem Fárou.
Právě díky němu měla přístup k časopisu Verve, ve kterém byly reprodukovány celostránkové reprodukce slavných obrazů i velkoformátové fotografie. "Tam jsem objevila i fotografii Cartier-Bressona Kardinál Pacelli na návštěvě v Paříži. Vypadala jako barokní freska. A já byla ohromena tou sourodostí, že dobrá fotografie obstojí i obklopená starým i novým uměním různého druhu. Že je na stejné úrovni, pokud je kvalitní. A to mě strašně zasáhlo," řekla Fárová v rozhovoru pro Týdeník Rozhlas před dvěma lety.
V 60. letech zorganizovala v Čechách výstavy Wernera Bischofa, Andrého Kertésze, Elliotta Erwitta či Roberta Doisneaua. V roce 1970 se postarala o převezení celého Drtikolova odkazu do Uměleckoprůmyslového muzea v Praze, kde začala pracovat. V roce 1972 mu v muzeu uspořádala monografickou výstavu. V roce 1986 na stejném místě připravila objevnou retrospektivu k Sudkovým osmdesátinám. Z UPM musela po podpisu Charty 77 odejít, ale fotografii neúnavně propagovala dál, ať už prostřednictvím publikací, které jí vycházely i v zahraničí, výstav nebo prostě silou svého vlivu.
"Právě ona mi řekla, ať se vykašlu na přetahovanou všech kurátorů z republiky a začnu vést galerii podle sebe, že to má smysl a že mám dobře našlápnuto. Měl jsem za sebou tehdy tak osm let, ale právě tohle byl jeden z impulzů, který mě přiměl dělat vlastní program," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ Zbyněk Illek ředitel Galerie G4 v Chebu - fotografické galerie s nejdelším nepřetržitým trváním v Česku.
Za svou práci získala Anna Fárová množství významných vyznamenání v USA, Německu a dalších zemích. Byla jmenována Rytířkou řádu umění a literatury ve Francii, roku 2002 získala české státní vyznamenání Medaili Za zásluhy, v roce 2006 obdržela za dlouhodobý přínos fotografii titul Osobnost roku české fotografie. Byla jí ale udělena např. i Grand Prix Obce architektů za rekonstrukci tzv. Fárova domu ve Slavonicích, který koupila a vybudovala v něm muzeum prací svého manžela.
Foto: Lucie Pařízková a ČTK