Ve věku 74 let dnes ráno zemřel Karel Hála. Zpěvák považovaný za legendu českého swingu údajně zemřel na srdeční selhání. S odvoláním na manželku Irenu o tom informoval deník Aha! ČTK zprávu potvrdil zdroj ze zpěvákova okolí, který si nepřál být jmenován.
"Dozvěděl jsme se to dnes ráno, je to pro nás velká ztráta," řekl jazzový zpěvák Laďa Kerndl.
Hádej Matyldo, Dej mi pár okovů, Lodí bílou či Vrať se do Sorenta - to je jen několik z desítek nezapomenutelných hitů, které proslavil zpěvák Karel Hála. Charismatický elegán s nezaměnitelným barytonem byl od poloviny padesátých let stálicí české populární hudby a patřil k nejlepším českým swingařům.
Noblesní zpěvák, typický dokonale holou hlavou a dobře padnoucím oblekem, se dlouhodobě těšil velké popularitě především mezi starší a střední generací. Vždyť také doba jeho největších úspěchů spadá na přelom 60. a 70. let. Po roce 1989 se trochu stáhl do ústraní a odstěhoval se na venkov, v posledních letech vystupoval pouze občasně. "Věk ani věčné cigarety mu nijak neubraly na síle kovového barytonu a přesném frázování," napsala například před třemi lety Mladá fronta Dnes.
K rozhodnutí prodat pražskou vilu a odstěhovat se do kokořínských lesů přivedlo Hálu počátkem 90. let zjištění, že pro zpěváky jeho ražení je stále méně práce. Byl zvyklý spolu s Yvettou Simonovou a Milanem Chladilem zpívat každodenně s velkými orchestry a objíždět stovky akcí. "Dát dohromady velkou kapelu stojí peníze a organizátoři koncertů se zřejmě bojí, že bych nepřitáhl dostatek publika, aby se jim to vyplatilo," řekl v jednom z rozhovorů. A dodal, že objíždění koncertů od Šumavy k Tatrám si za 47 let zpívání užil dost a chce mít klid.
Karel Hála se narodil 2. října 1933 v Hradci Králové a v letech 1949 až 1954 studoval zpěv na pražské konzervatoři. Tvrdil, že nejlepší školu dostal v orchestrech, kde začínal - u Karla Krautgartnera a u Karla Vlacha, kde byli vynikající hráči, třeba trumpetisté jako Richard Kubernát, Jiří Jelínek či Ivo Preis. "Učili mne swingovému frázování, práci s českým textem, což byl největší problém. A ještě jsme při tom zažili spousty legrace."
Po studiích začínal jako muzikálový a operetní zpěvák v Armádní opeře, působil i v Hudebním divadle v Karlíně. Poté vystřídal mnoho pražských scén, mimo jiné Divadlo ABC a Rokoko. Zahrál si i několik epizodních rolí ve filmu (Noc na Karlštejně, Světáci, Nebeští jezdci), v dalších filmech zpíval. Býval také častým hostem na televizních obrazovkách, především v rozličných zábavných pořadech. Jeho hlasový rozsah mu umožnil překračovat obvyklý repertoár, neomezovat se pouze na swing, ale i úspěšně "zabrousit" do odlišných stylů.
Foto: ts-report.wz.cz