Ve věku 97 let zemřela v Londýně Marian Šlingová-Faganová, vdova po Otto Šlingovi, který byl v roce 1952 popraven při zinscenovaném procesu s Rudolfem Slánským.
Přestože byla Marian Šlingová britského původu, byla po zatčení svého manžela dva roky v tehdejším komunistickém Československu ve vazbě. Později přeložila do angličtiny knihy Ludvíka Vaculíka a Bohumila Hrabala. Napsal to dnes v nekrologu britský list The Independent.
Narodila se na Novém Zélandě do britské rodiny, ve 30. letech studovala na univerzitě v Oxfordu, kde se přidala k tehdy módnímu komunistickému hnutí. Za války pomáhala uprchlíkům a setkala se tak s židovským uprchlíkem z Československa a španělským interbrigadistou Otto Šlingem. Když si ho vzala v roce 1941, přišla o britské občanství, uvedl The Independent. Po válce se vrátili do Československa, kde se Šling stal krajským tajemníkem KSČ v Brně.
V roce 1950 byl Šling zatčen a o dva roky později po zinscenovaném procesu popraven spolu s dalšími komunistickými prominenty, kteří byli "odhaleni" jako "zrádci". Marian Šlingová byla dva roky v samovazbě, propuštěna byla v roce 1953. Po dvou letech také poprvé viděla své syny, kteří byli mezi tím v dětském domově. Musela se přestěhovat do severovýchodních Čech, kde byla až do roku 1956, kdy se začaly poměry poněkud uvolňovat. V roce 1963 byl její manžel rehabilitován a její synové mohli studovat.
Marian Šlingová se stala cizojazyčnou redaktorkou a posléze překladatelkou. Přeložila do angličtiny Sekyru Ludvíka Vaculíka, Pábitele Bohumila Hrabala a ekonomické spisy Oty Šika. Napsala také knihu o svém věznění Truth Will Prevail (Pravda zvítězí).
Z Československa definitivně odešla v roce 1970 a znovu se provdala. Její syn Jan byl v Československu zatčen a vyhoštěn do Británie v roce 1972, syn Karel podepsal Chartu 77 a emigroval do Británie v roce 1984, napsal The Independent.