Facebookový vrah má doživotí. Sociální síť sklízí kritiku
10.03.2010 14:46 Původní zpráva
Půl roku starý případ, který byl nyní uzavřen u soudu, vyvolal diskusi o postupu policie, která ztratila z dohledu člověka zařazeného na seznam sexuálních delikventů a otálela s vyhlášením celostátního pátrání. Policie z Merseyside, která měla Chapmana kontrolovat, dala v úterý svůj případ k přezkoumání nezávislé komisi pro policejní stížnosti.
ČTĚTE TAKÉ: Vyhrožoval na Twitteru bombou, zatkla ho policie
Zástupci britské policie a další instituce si však myslí, že svůj díl odpovědnosti za smrt dívky nese i Facebook, který údajně nemá nastavenou dostatečnou dětskou ochranu. Nejhlasitější je reakce Centra pro zneužívání dětí a on-line ochranu (CEOP), jež je odpovědné za sledování a obžalobu nejhorších sexuálních útočníků. Podle něj Facebook odmítá implementaci "výstražného tlačítka", pomocí něhož by mohla mládež včas nahlásit pokus o obtěžování pedofily nebo "kyberšikanu".
Nástroj, který CEOP vytvořilo v roce 2006, používá řada sociálních sítí - například v Británii oblíbené Bebo - a internetových komunikátorů, jako je MSN Messenger.
Máme vlastní systém
Facebook se nařčení brání. Jeho vlastní systém prý účinně zpracovává ohlášení o obtěžování. "Nahlašovací tlačítka máme na každé stránce naší sítě a dále rozsáhle investujeme do vzniku robustního nahlašovacího systému, který by podporoval našich 400 milionů uživatelů," řekla deníku Independent, který s informací přišel, mluvčí Facebooku.
Z 267 ohlasů upozorňujících na podezřelou aktivitu na Facebooku však CEOP podle vyjádření jeho výkonného ředitele Jima Gamblea v minulém roce obdrželo přímo od Facebooku pouze jedno nebo dvě upozornění. Přes čtyřicet procent zpráv přitom souviselo s obtěžováním.
"Naprostá většina oznámení pochází od lidí, kteří paradoxně musejí navštívit jiné stránky, aby nám mohli poslat svou zprávu," posteskl si Independentu Gamble.
Na schůzku přišel "otec"
Třiatřicetiletý deviant Peter Chapman byl za sexuální násilí v minulosti už jednou trestán. Za znásilnění prostitutek si odseděl sedm let a po propuštění měl být pod pravidelným dohledem policie. Od dubna roku 2008 však zmizel z hledáčku policie. Ta po něm vyhlásila celostátní pátrání až v září roku 2009, tedy měsíc před událostí, která stála život sedmnáctiletou Ashleigh Hall.
Podle Gerarda Tubba, korespondenta britské televize Sky, trpěla dívka sebepodceňováním a byla polichocena, když se o její osobu začal na Facebooku zajímat devatenáctiletý Peter Cartwright. Chapman, který se za něj vydával, si s důvěřivou dívkou domluvil setkání na 29. října. Tváří v tvář se jí představil jako otec jejího virtuálního přítele a na izolovaném místě nedaleko Sedgefieldu ji nejdříve znásilnil a pak zardousil.
Na Chapmana policie přišla během následujícího dne, kdy jej náhodou zastavila v souvislosti s podezřelou registrační značkou. Muž, který se u soudu přiznal k vraždě, byl v pondělí odsouzen na doživotí. I v případě dobrého chování stráví ve vězení minimálně 35 let.
Podle matky oběti Ashleigh Hallové by měla smrt její dcery varovat dospívající Brity před nebezpečím, které na ně může číhat na sociálních sítích.
Foto: profimedia.cz
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.