Falešné zprávy se na komunikační síti Twitter šíří mnohem rychleji než zprávy pravdivé. K takovému závěru dospěli výzkumníci Massachusettského technologického institutu (MIT) ve studii, kterou ve čtvrtek zveřejnil odborný časopis Science. Přeposílání zpráv je přitom hlavně dílem reálných uživatelů, nikoli anonymních automatických programů, takzvaných botů.
Američtí vědci analyzovali 126 tisíc tweetů, které tři miliony uživatelů rozeslaly mezi léty 2006 a 2017. Zjistili, že falešné zprávy jsou zhruba sedmdesátkrát víc přeposílány než zprávy pravdivé. Studii prověřovalo šest nezávislých kontrolních týmů.
Přeposíláním se podle výzkumu šíří hlavně falešné zprávy politické povahy, méně nepravdivé zprávy o terorismu, živelních pohromách, vědeckých poznatcích nebo finančních analýzách. Zvlášť rychle se praxe přeposílání rozšířila v letech 2012 a 2016, kdy byly v USA prezidentské volby.
Programy, které přeposílají tweety automaticky, šířily pravdivé a nepravdivé zprávy rovnoměrně. Z toho vědci vyvozují, že celková nevyváženost těchto dvou skupin je dílem reálných uživatelů. Důvodem může být fakt, že falešné zprávy jsou víc překvapivé, často senzační a vyvolávají větší pozornost. "Pokud někdo vyrobí neočekávanou fámu, je daleko pravděpodobnější, že ji přepošlete," konstatoval vedoucí massachusettského týmu Soroush Vosoughi.
Vedení společnosti Twitter výsledek výzkumu nekomentovalo, přispělo ale finančně na její vypracování. Výsledky podle autorů studie nejspíš nebudou jiné ani v případě Facebooku a jiných sociálních sítí.