Internetová kriminalita
Hackeři "vyrabovali" Facebook, soukromá data prodávají
02.11.2018 10:41
Hackeři se očividně dostali k soukromým zprávám nejméně 81 tisíc uživatelů Facebooku a zveřejnili je na webu. V pátek o tom informoval portál BBC, která uvedl, že internetoví piráti tvrdí, že jejich databáze čítá 120 tisíc facebookových účtů. Společnost Facebook, která stejnojmennou sociální síť provozuje, nicméně sdělila, že její bezpečnostní opatření narušena nebyla. Předpokládá se tedy, že hackeři informace získali pomocí škodlivých rozšíření internetových prohlížečů.
"Už jsme kontaktovali vývojáře prohlížečů, abychom zajistili, že známé škodlivé doplňky již z jejich obchodů není možné stáhnout," uvedl Guy Rosen z vedení Facebooku. "Spojili jsme se také s policií a spolupracujeme s místními úřady, aby byl odstraněn web, který zveřejnil informace z facebookových účtů," dodal.
Řada uživatelů, jejichž data byla kompromitována, je z Ukrajiny a Ruska, někteří jsou ale i z Británie, Spojených států, Brazílie a dalších zemí. Hackeři na internetu nabízejí jejich soukromá data za deset centů (zhruba dvě koruny) za účet.
Společnost Digital Shadows, která na žádost BBC prověřila uniklá data, zjistila, že více než 81 tisíc zveřejněných profilů skutečně obsahuje soukromé informace, například fotografie z dovolených či intimní mileneckou korespondenci. Informace v dalších zhruba 176 tisících účtech, v nichž jsou dostupné e-maily a telefonní čísla, byly získány zřejmě díky tomu, že uživatelé zmíněná data nechali jako veřejně dostupná.
BBC se podařilo navázat kontakt s jistým člověkem vystupujícím jako John Smith, který tvrdí, že jeho hackerská skupina má data ze 120 milionů facebookových účtů. Uvedl také, že získané informace nepocházejí z dřívějších úniků.
Digital Shadows nicméně o kompromitaci 120 milionů účtů pochybuje, neboť je podle této firmy nepravděpodobné, že by si Facebook takto masivního průniku do své sociální sítě nevšiml.
BBC poznamenala, že první informace o uniklých datech se začaly objevovat v září, kdy je uživatel pod přezdívkou FBSaler na jistém anglickojazyčném portálu začal nabízet. "Prodáváme osobní informace o facebookových uživatelích. Naše databáze čítá 120 milionů účtů," napsal tehdy FBSaler.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.