Kybernetická bezpečnost
K Huawei budeme přistupovat stejně jako k ostatním dodavatelům, hlásí Chorvatsko
27.05.2020 13:41
Koncem loňského roku představila Evropská komise soubor opatření pro kybernetickou bezpečnost 5G sítí, tzv. EU toolbox on 5G Cybersecurity. Soubor doporučení má umožnit účinné snižování rizik tak, aby bylo možné vybudovat a implementovat bezpečnou síť 5G v rámci celé Evropy. Členské státy se při volení postupu souvisejícího s budoucností 5G na svém území mohou řídit právě toolboxem.
Sítě páte generace budou základním pilířem digitalizované ekonomiky a společnosti jako takové. Budou propojovat zařízení a systémy, včetně kritických odvětví jakými jsou energetika, doprava, bankovnictví a zdravotnictví, stejně tak jako kontrolní průmyslové systémy, které spravují citlivé informace. Zaměření na jejich bezpečnost a zajištění jejich odolnosti je proto nesmírně důležité. Právě z toho důvodu vydala EU soubor doporučení, tzv. toolbox, který mohou členské státy použít k zajištění bezpečnosti sítě.
Členské státy EU vyhodnotily rizika, jimž by mohla čelit jejich národní kybernetická bezpečnost. Identifikovaly klíčové hrozby a hlavní aktéry, oblasti náchylné ke zranitelnosti (včetně technických a jiných odvětví) i řadu strategických rizik. Poté byla společně se zprávou vypracována sada nástrojů, již členské státy mohou použít ke garanci bezpečnosti sítě 5G.
Cílem souboru je posílení bezpečnosti při designu, používání a provozu sítí, zvýšení základních bezpečnostních standardů pro produkty a služby, minimalizace rizik spojených s rizikovým profilem jednotlivých dodavatelů, vyvarování se či omezení závislosti na kterémkoli jednotlivém poskytovateli technologií 5G a v neposlední řadě podpora rozmanitého, konkurenceschopného a udržitelného trhu s technologiemi 5G, včetně zachování kapacity EU napříč hodnotovým řetězcem 5G.
Chorvatská regulační agentura pro síťové činnosti (HAKOM) působila po dohodě všech příslušných orgánů podílejících se na chodu Národní rady pro kybernetickou bezpečnost jako koordinátor v procesu posuzování vnitrostátních rizik, během kterého byly konzultovány všechny příslušné státní orgány, zástupci průmyslu i akademická obec.
Pracovní skupina 5G, koordinovaná agenturou HAKOM a spadající pod Národní radu pro kybernetickou bezpečnost, analyzovala nástroje z toolboxu, které bylo možno použít na chorvatském trhu. Podle agentury pak 15. května 2020 informovalo Chorvatsko Evropskou unii o svých plánech na implementaci těchto opatření, která jsou v případě země strategická a technická. Prozatím bylo usneseno, že technická opatření budou prováděna především dodatky k vyhlášce pod jurisdikcí agentury HAKOM a že způsoby provádění strategických opatření, včetně kritérií pro posouzení rizikových výrobců technologií 5G, budou dále zváženy v rámci pracovní skupiny Národní rady pro kybernetickou bezpečnost 5G.
Jednou z kontroverzí je v tomto kontextu společnost Huawei a její technologie, resp. telekomunikační zařízení pro 5G. Na otázku, jaký postoj k této otázce Chorvatsko zaujalo, odpověděla agentura HAKOM následovně: "Zdůrazňujeme, že bezpečnostní opatření se vztahují na všechny dodavatele. Události týkající se společnosti Huawei budou mít na Chorvatsko stejně velký vliv jako na další členské státy a celou EU."