Zahraniční média v Číně čelí kybernetickým útokům
22.09.2009 09:39
E-maily s počítačovým softwarem obsahujícím viry útočí druhým dnem na schránky elektronické pošty zahraničních médií a ochránců lidských práv v Číně. Děje se tak údajně v souvislosti s nadcházející velkou vojenskou přehlídkou v Pekingu, všímá se agentura Reuters.
Vojenská paráda se uskuteční 1. října u příležitosti oslav 60 let komunistické vlády v zemi.
Cílem sofistikovaných e-mailů jsou zahraniční novináři, obhájci lidských práv a nevládní organizace. Na rozdíl od spamů, prozrazujících se špatnou angličtinou, e-maily napodobují známého a důvěryhodného odesilatele nebo opětovně rozesílají řádné e-maily z organizací aktivistů, ale se zavirovanými přílohami. Zaslání konkrétnímu adresátovi je pracnější, minimalizuje však podezření příjemce.
Pracovníci amerických, francouzských nebo italských médií v Pekingu a Šanghaji v pondělí dostali e-mail od fiktivní zaměstnankyně Pam Bouronové, která žádala o pomoc s rozhovory při nadcházející návštěvě Pekingu. Příloha obsahovala software poškozující program Adobe Acrobat pro četbu souborů ve formátu PDF.
Adresáty e-mailů byli čínští zaměstnanci, kteří jsou do poboček zahraničních médií najímáni přes agenturu podávající hlášení čínskému ministerstvu zahraničí. Dnes ráno podezřelé e-maily dostalo mnoho zahraničních reportérů v Pekingu.
"S nadcházejícími významnými daty v čínském politickém kalendáři tu rozhodně existuje nějaký druh virových útoků," řekl Nicholas Bequelin z hongkongské pobočky mezinárodní organizace zabývající se lidskými právy Human Rights Watch. Není podle něj ale vůbec jisté, jestli má čínská vláda s útoky nějakou spojitost. Podobné zavirované e-maily směrované zahraničním agenturám předcházely i loňské pekingské olympiádě.
Foto: ČTK/AP
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.