Zájem o náboženské weby roste, duchovní objevují blogy
20.02.2010 08:37
Uživatelé internetu v Polsku stále častěji navštěvují stránky s náboženskou tematikou. Skoro o třetinu během loňského roku vzrostl počet lidí, kteří si prohlížejí weby související s katolickou církví, k níž se v Polsku hlásí naprostá většina lidí. Někteří duchovní se snaží držet krok s dobou a internet využívají ke komunikaci s věřícími.
Celkový počet uživatelů internetu v Polsku se v období mezi předloňským a loňským listopadem zvýšil o přibližně deset procent na 17 milionů. Z nich 2,2 milionu "brouzdá" po stránkách s náboženskou tematikou.
ČTĚTE TAKÉ: Krize v Polské televizi. Nemá na platy, bere si úvěr
"To je ohromný potenciál, kterého je třeba využít a co nejintenzivněji pokračovat v posilování přítomnosti katolické církve ve virtuálním světě," cituje dnes Dziennik-Gazeta Prawna Andrzeje Garapicha, ředitele společnosti Megapanel PBI/Gemius, která na zakázku polského episkopátu provedla průzkum o oblibě náboženských internetových stránek.
Mezi návštěvníky katolických webů převažují ženy, stránky si prohlížejí nejčastěji lidé se středním vzděláním, kteří žijí v malých městech nebo na vsi. Největší oblibě se těší strana opoka.org.pl informující o katolické církvi a dění v ní. Měsíčně na ni vstoupí 750 tisíc uživatelů internetu.
A papež pravil: "Blogujte!"
Zástupci polské katolické církve jsou si vědomi toho, že v éře internetu musejí se svými "ovečkami" držet krok. "Je nám jasné, že bez internetu se nám šířit evangelium mezi Poláky nepodaří," říká mluvčí episkopátu Józef Kloch. Obyčejné internetové stránky s pevným obsahem, ze kterých lze sice například stáhnout kázání, ale uživatelé na jejich obsah nemají vliv, podle něho už v dnešní době nevystačí.
Připomněl, že i papež Benedikt XVI. nedávno vyzval kněze, aby se pustili do psaní blogů, ukládali svá poselství na portál YouTube a zapojili se do internetových sociálních sítí. "Duchovní se nemůže zavírat ve svém ghettu, v pohodlí kanceláře, a čekat, kdo za ním přijde," říká Maciej Górnicki, teolog a šéf nejnavštěvovanější náboženské internetové stránky opoka.
ČTĚTE TAKÉ: Atentátník na papeže Agca byl propuštěn z vězení
Někteří duchovní možností, jaké jim pro kontakt s věřícími skýtá internet, rádi využívají. Kněz Piotr Wiśniowski z Vratislavi, který na internetu vystupuje pod přezdívkou ksWujek (kněz Strýček), si založil profil na Facebooku, kde má už 750 přátel, vlastní konto má například na společenském portálu Nasza-Klasa, obdobě českých Spolužáků. Na YouTube vkládá videa ze mší, kázání nebo s náboženskými písněmi.
Nováčkem mezi blogery je biskup Edward Dajczak, internetový deník s názvem Blog bez pileola (malé kulaté čepičky, kterou nosí církevní hodnostáři) vede teprve od čtvrtka. Ve svém prvním videopříspěvku mluví o smyslu křesťanství.
Foto: profimedia.cz
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.