Sociální síť
Zákaz popírání holocaustu. YouTube mění i další pravidla
05.06.2019 21:45
Společnost YouTube oznámila několik změn ve fungování své platformy na sdílení videí, která mají omezit šíření konspiračních teorií a vymýtit sdělení hájící diskriminaci na základě rasy či pohlaví. Zakázána jsou nově mimo jiné videa, jejichž tvůrci popírají holocaust či další "dobře zdokumentované násilné události". Server také slibuje pokračovat v transformaci svého systému na doporučování videí, který by tak měl méně nabízet obsah blížící se porušení zásad platformy.
YouTube v příspěvku na svém oficiálním blogu uvádí, že boj s nenávistným obsahem je pro společnost jednou z největších výzev. Ohlášené změny prý vycházejí z konzultací s desítkami odborníků na témata, jako jsou extremismus, hlásání nadřazenosti jisté skupiny populace, občanská práva a svoboda projevu. Server zároveň čelí podobně jako další nová média kritice, že problémy s nenávistným obsahem či dezinformacemi léta přehlížel, nebo dokonce nastavením své platformy napomáhal masovému šíření takovýchto materiálů.
Ode dneška jsou na YouTube zakázána videa, která hájí nadřazenost jisté skupiny, "aby ospravedlnila diskriminaci, segregaci nebo vyloučení" na základě věku, pohlaví, rasy, víry či sexuální orientace.
"To zahrnuje například videa, která propagují nebo oslavují nacistickou ideologii, která je ze své podstaty diskriminační. V poslední řadě budeme odstraňovat obsah popírající, že dobře zdokumentované násilné události, jako holocaust nebo střelba v základní škole Sandy Hook, se staly," píše se v tiskovém sdělení.
YouTube dále oznámil, že do konce letošního roku rozšíří do více zemí změny v algoritmu pro doporučování videí, které od ledna testuje ve Spojených státech. Tato novinka má omezovat dosah "hraničního obsahu a škodlivých dezinformací". Jako příklad uvádí společnost videa propagující obskurní způsoby léčby závažných nemocí nebo konspirační teorii o tom, že Země není kulatá.
Algoritmus pro personalizaci výběru videí má obrovský vliv na diváckou zkušenost uživatelů, kteří podle odborníků stráví 70 procent z času na YouTube přehráváním doporučených videí. Řada kritiků zároveň upozorňuje na to, že systém, tak jak byl v poslední době nastaven, vtahuje uživatele do jakési spirály radikalizace, když je na základě jejich preferencí postupně navádí k čím dál okrajovějším názorům.
Kromě omezení doporučování problémových videí plánuje YouTube zároveň zviditelnit obsah, který považuje za kvalitnější. "Jestliže například uživatel sleduje video, které se blíží porušení našich zásad, naše systémy mohou do panelu 'další v pořadí' začlenit více videí od autoritativních zdrojů, jako jsou přední zpravodajské kanály," uvádí server, na který uživatelé každou minutu přidají přes 500 hodin nových videí.
V neposlední řadě chce platforma v boji s hraničními materiály zapojit finanční páky. Tvůrci, jejichž videa se opakovaně "otírají" o hranici stanovenou pravidly o projevech nenávisti, údajně budou mimo jiné dočasně vylučováni z mechanismu pro přehrávání reklam ve videích.
Podle deníku The New York Times (NYT) nicméně nedávné kroky YouTube dokládají, že v případě moderace obsahu na sociálních sítí platí: Vytvářet pravidla je často snazší, než pravidla vymáhat.
"Tohle je důležitá změna, která měla nastat už dávno," komentovala ohlášená opatření Becca Lewisová, analytička z neziskové organizace Data & Society. "YouTube ovšem často svá uživatelská pravidla vymáhá nerovnoměrně, takže se teprve uvidí, jak efektivní tyto novinky budou," řekla NYT.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.