Kulka škrábla novináře. Skončila v hlavě opozičního vůdce
14.05.2010 12:31 Původní zpráva
"Stáli jsme tváří v tvář, odpovídal na mé otázky, díval se na mě a, jak si pamatuji, kulka ho trefila do čela," vzpomíná v rozhovoru pro CNN reportér Thomas Fuller. "Zdá se, že kulka proletěla nad mou hlavou a trefila ho. Nemohu to potvrdit jinak než tím, co si z té události pamatuji, ale cítil jsem, jako by mi škrábla hlavu."
ČTĚTE TAKÉ: Střelba v Bangkoku. Armáda zasahuje proti rudým košilím
Savasdipol je odborníkem na bezpečnost tábora, který demonstranti pod jeho vedením opevňovali od poloviny března přímo v komerčním centru metropole. Opoziční Spojená fronta pro demokracii (UDD) žádá odchod premiéra, rozpuštění dolní komory parlamentu a vyhlášení nových voleb. Její příznivci si podle barvy nošeného oblečení říkají rudá trika a podporují bývalého premiéra Tchaksina Šinavatru, který byl vyhnán ze země během nekrvavého armádního puče v roce 2006.
Ve čtvrtek večer se sešel se skupinou novinářů, mezi nimiž byl i Fuller, přímo na vztyčených barikádách. Barikády protestantů vypadají jako kombinace "Šíleného Maxe (postapokalyptický film, pozn. red.) a nějaké středověké scény," popsal CNN Fuller zátarasy, které vznikly ze zaostřených bambusových kůlů a hald použitých pneumatik. "Když jsem s ním mluvil, chvíli stál na stejném místě. ... Stál v klidu, kýval hlavou." Podle novináře nejspíš nebyl ozbrojen a nedoprovázela ho žádná ochranka.
Je to odpadlík
Savasdipol, známý také jako Seh Daeng, údajně stál během rozhovoru čelem k obchodní čtvrti, kde jsou vysoké kancelářské budovy, potenciální útočiště sniperů. Nepřátele mohl mít i ve vlastních řadách. "Je to armádní odpadlík, zastánce tvrdé linie v protestním hnutí. Dnes mi řekl, že si myslí, že jsou (opoziční vůdci) zbabělci a že chce pokračovat," vzpomíná novinář, který o vlas unikl smrti.
K eskalaci násilí došlo poté, co thajské vedení dalo demonstrantům termín na vyklizení bangkokské křižovatky, kde se v minulém měsíci sešly tisíce lidí. Vláda podporovaná armádními složkami začala demonstranty násilně rozhánět, jakmile minulou středu nebylo ultimátum dodrženo. Během posledních střetů zemřelo podle CNN přes dvacet civilistů a vojáků.
Thajská vláda podle ČTK ve čtvrtek rozšířila rozhodnutí o vyhlášení výjimečného stavu, který platí v Bangkoku a jedné přilehlé oblasti, na 15 provincií království. Opatření má umožnit armádě rozmístit kontrolní stanoviště na hlavních silničních tazích vedoucích do hlavního města. Vojáci mají za úkol zabránit tomu, aby dav demonstrantů v centru Bangkoku posílili lidé z venkova, kteří tak v minulosti činili zejména o víkendech.
Foto: profimedia.cz
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.