Mediální bossové prý tutlají informace o Sarkozyové
15.05.2007 20:53
Novináři francouzského týdeníku Le Journal du Dimanche (JDD) v pondělí poslali svému majiteli otevřený dopis, ve kterém odsoudili jako "nepřípustnou cenzuru" jeho rozhodnutí nezveřejnit článek redakce o manželce nově zvoleného prezidenta Nicolase Sarkozyho. Nezávisle na tom britská zpravodajská veřejnoprávní stanice BBC poukázala na úzké vazby Sarkozyho s šéfy mnohých místních médií.
Článek ukazoval, že nová první dáma Francie Cécilia Sarkozyová překvapivě nehlasovala v druhém rozhodujícím kole prezidentských voleb 6. května. "V sobotu jste zasáhl u vedení redakce, aby tento článek nebyl zveřejněn. Domníváme se, že se jedná o nepřijatelnou cenzuru v rozporu se svobodou tisku," napsali redaktoři Arnaudu Lagarderovi, který řídí skupinu vlastnící týdeník a který podle agentury AFP patří k dobrým známým Sarkozyho.
Šéfredaktor listu Jacques Espérandieu v pondělí tvrdil, že "on sám a ve shodě se svým přesvědčením a svědomím" rozhodl nezveřejnit tuto informaci o Sarkozyové, protože se podle něj týká "soukromé sféry". Připustil však podle AFP, že "obdržel několik telefonátů od lidí, kteří zdůrazňovali velmi soukromou a velmi osobní stránku této informace".
Redaktoři Le Journal du Dimanche se v dopise pohoršují nad touto praxí, která je podle nich "z jiné doby" a široce kritizovaná mezi novináři v ostatních místních i zahraničních médiích.
Stanice BBC na svých internetových stránkách popsala občasné rozporuplné chování Sarkozyové a poukázala na selektivní krytí jejího chování v místních médiích. Sarkozy je přitom podle BBC "blízkým přítelem mnoha baronů francouzských médií". Stanice například uvedla, že v kampani Sarkozyová nebyla moc vidět a média o tom zvlášť nepsala, možná ve vzpomínce na to, že v týdeníku Paris Match padaly hlavy poté, co list v roce 2005 zveřejnil fotografie z tehdejšího milostného románku manželky tohoto ambiciózního politika.
O tom, že Cécilia opustila manžela a žila několik měsíců s komunikačním expertem Richardem Attiasem, se neoficiálně vědělo ze zpráv po internetu a některých pařížských novinářů. "Když ale Paris Match zveřejnil sérii fotografií Cécilie s jejím milence v New Yorku, bylo to příliš. Vydavatel časopisu Alain Ganestar přišel o práci, podle převažujícího přesvědčení v důsledku tlaků seshora. Nový francouzský prezident je známý tím, že osobně volá a nadává vydavatelům, když ho naštve nějaká zpráva. Také se mu přisuzuje, že si novinářské 'prohřešky' dlouho pamatuje," uvedla BBC.
Foto: ČTK
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.