11. 3.: Spravedlnost v akci! Levnější účesy!
11.03.2009 11:51
Soudkyně Naděžda Žáková obeznámila svět se svou představou srozumitelnosti, svět lapá po dechu. DPH prý bude nižší. Cosi vyšlo v průzkumech.
Titulky na prvních stranách oznamují, že Vrchní soud v Praze, jmenovitě soudkyně Naděžda Žáková rozhodla o vrácení kauzy takzvané justiční mafie a také o tom, že ji odebrala soudci Vojtěchu Ceplovi ml., který dříve rozhodl ve prospěch Marie Benešové. Ve sporu šlo o žalobu několika vysokých představitelů justice, kteří Benešovou žalovali kvůli tomu, že o nich v souvislosti s případem Jiřího Čunka mluvila jako o justiční mafii. Martin Zvěřina verdikt Žákové ve sloupku Lidových novin označuje za „odstrašující". „Nezávislému pozorovateli, pokud v takové kauze může být občan tohoto státu za takového považován, se nutně rozsudek jeví jako potvrzení mafiánských praktik v justici. Z rozhodnutí vrchního soudu laik vyčte, že soudce Cepl mladší má ve svém odůvodnění rozsudku překlepy, považoval chybně kauzu katarský princ za veřejně dostatečně známou a dovolil si rozhodovat podle vlastního rozumu, což je špatně."
Výrok vrchního soudu nešetří ani Tomáš Němeček v Hospodářských novinách. Podle něj může být verdikt také projevem střetu dvou právních kultur. „Vojtěch Cepl mladší jednal aktivisticky, mnohé důkazy opatřil sám, když toho rychloústá Marie Benešová nebyla schopna. Je to soudce mediální a otevřený, cituje Ústavní soud i staročeského klasika Pavla Kristiána z Koldína. I když jsme měli k jeho rozsudku na tomto místě výhrady, byl jasný a silný. Soudkyně Žáková, Dudová a Vostrejšová rozhodly neveřejně, tutlalsky. Vytýkají mu, že ‚neregulérně pomáhal‘ Benešové, prováděl i důkazy, které ji nenapadly. (Nepoznaly citát Kristiána z Koldína, což je zjevně popudilo nejvíc.) Soustředí se na hledání hnid a překlepů, aby mohly rozsudek - chválený odborníky i laiky za čtivost a přehlednost - prohlásit za ‚nesrozumitelný‘... a věc přikázat jinému soudci. Okamžitě odebrat případ, to se zásadně nedělá. Nemáme pro to jiné vysvětlení než obavu, že by Cepl mladší údajná ‚závažná pochybení‘ odstranil při jediném jednání." Deníky v souvislosti s verdiktem připomínají i jistou konzistentnost, již Naděžda Žáková ve svých rozhodnutích dlouhodobě projevuje - lidé mocní či známí a státní úřady bránící se žalobám občanů u ní mívají vyhráno. Často se tahle kombinace, řekněme, hypertrofované vstřícnosti k zájmům mocných, opřené o „hledání hnid" a veledůležité přísnosti k těm dole, která v Česku není nijak neobvyklá, považuje za reziduum komunismu - kéž by. Občas mě ale jímá obava, že tenhle přístup (nejenom) k právu nemá takhle mělké kořeny a že se neomezuje jenom na „ty nahoře", nad jejichž jednáním je pak možné se zezdola pobuřovat. Že je to dlouhodobá a velmi těžko vykořenitelná charakteristika života na tomhle místě. A že to tak spoustě lidí vyhovuje.
Mladá fronta Dnes na první straně otvírákovým titulkem hlásí: „Nižší daň. Zlevní jídlo a účesy?" Z fotky v záhlaví můžete usoudit, jak moc velkou radostí při čtení toho nadpisu vyskakuju.
Právo se zase vrací k fotbalovému násilí, činí tak fotbalovou terminologií: „Langer chce vylučovat problémové fandy z vlaků". Je fajn, že kouzelné úsloví „vyloučit z přepravy" žije dál. Deník taky uveřejňuje výběr z e-mailů poslaneckého klubu zelených, podle Práva byl víc než tisícistránkový spis součástí „obžaloby" poslankyň Zubové a Jakubkové. Zas až takové vzrůšo to ale není. Zajímavé to snad je jen tím, jak úřední jazyk kontaminuje vyjadřování lidí, i když komunikují mezi sebou a nemusejí se tolik hlídat. „... ani po opakovaných výzvách neodpověděla.... rozporovat zprávu o činnosti poslaneckého klubu" a podobně.
Na první strany se dostaly i výsledky průzkumu agentury Median - podle nich se ODS dotahuje na sociální demokracii. Podle Lidových novin se kvůli tomu Jiří Paroubek moc nepohrne do svrhávání vlády. V poznámce Martin Weiss: „Dnes už asi ví, že se měl s vládou na spolupráci při předsednictví dohodnout. Moc si nepomohl ani předpovídáním ekonomického zmaru a více než jeho bohatýrské plány boduje vládní NERV - česká veřejnost měla vždy slabost pro tzv. apolitické odborníky. A když věnuje tiskovku dokazování, že podle svých vlastních průzkumů je na tom lépe, zavání to zoufalstvím." Bylo by asi rozumnější nesdílet s Jiřím Paroubkem jeho obsesi průzkumy veřejného mínění. Jestli se nějak projeví meze jím prosazované politiky podle sociologických šetření - nic proti tomu. Ale na nic takového se zatím usuzovat nedá.
Vézt se na vlně momentální veřejné obliby se chtějí i občanští demokraté. Podle HN ve straně povýší chomutovská starostka Ivana Řápková, která na radnici zavolala exekutory, aby brali dávky lidem, kteří mají dluhy na nájemném. Deník rekapituluje její politickou kariéru, mimo jiné i kauzu krajně podezřelého pronájmu rekonstruovaného areálu Kamencového jezera (město ho za 250 tisíc ročně pronajalo firmě zastupitele za ODS) nebo neúspěšnou kandidaturu do Senátu v roce 2006 (starostové přitom v tomhle typu voleb mají velkou výhodu). To vše je ale teď zapomenuto. První místopředseda ODS David Vodrážka: „Podporuji primátorku Řápkovou v její snaze chránit občany, kteří si plní povinnosti, před těmi, kteří stát pouze zneužívají a své povinnosti neplní." „A kdo vlastně stál na začátku kariéry Řápkové? Podle místních jí pomohl bývalý senátor a starosta Chomutova za ODS Alexandr Novák, který je už několik let obviněn z braní úplatků ve výši přes čtyřicet milionů korun kvůli prodeji městských akcií v době, kdy byl starostou. Případ se táhne už roky, ale není uzavřen."
Horoskop MFD: „Odpoledne budete nebývale přitažliví." Je za deset minut dvanáct. Co za tím monitorem, proboha, ještě dělám?
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.