17. 1.: Generálské negližé. <span>Helena na letišti</span>

17. 1. 2008 10:33
Jiří Paroubek vystoupal v oblibě na třetí místo.
Jiří Paroubek vystoupal v oblibě na třetí místo.

Prezident Václav Klaus.Upatlaná šméčka na generálním štábu, propad popularity koaličních politiků, spor mezi prezidentem a soudním čekatelem, české krásky v turbulenci. Helena na letišti. Nepřišly Hospodářky.

Mladá fronta otevírá zprávou o vyšetřování na generálním štábu české armády, kde měl existovat černý fond, ze kterého si důstojnictvo hradilo různá povyražení a předměty denní potřeby typu drahých lyží a horských kol. „O mentalitě části nejvyšších armádních důstojníků svědčí i detail: za peníze z černého fondu si nechali na zakázku vyrábět dokonce i slipy (jedny za 700 korun). Vpředu měly nápis - Sekce rozvoje druhů sil generálního štábu. Zabaveny byly také stovky podobných nátělníků."  Mezi hlavní organizátory podle MFD patřil Petr Šmída, vedoucí oddělení ekonomické sekce. „O Šmídovi mluví kriminalisté jako o divném patronovi. Ačkoliv vypisoval podvodné zakázky a inkasoval za ně miliony, sám z nich možná nic neměl."  Hm, třeba na ne tak docela vhodném místě jen osvědčoval vlastnosti ideálního pucfleka. Jinak - možná mi to dneska moc nezapaluje - ale ten nápis na spodkách mi stejně vrtá hlavou, nemělo by tam být spíš „rozvoj druhu" - ve smyslu sundám slipy a jdu vylepšovat genofond Homo sapiens? Nebo co to teda znamená? Nechci se radši domýšlet, co by to znamenalo, kdyby tam byl ten plurál správně...

Lidové noviny dávají na první straně velký prostor dalšímu vývoji sporu mezi prezidentem Václavem Klausem a soudním čekatelem Petrem Langerem. Langer byl ve skupině čekatelů, které prezident odmítl jmenovat kvůli  - podle jeho názoru - přílišnému mládí. Někteří se bránili žalobou, ale většina jich ji pak stáhla a jmenování se dočkala. Langr spor s prezidentem u Městského soudu v Praze vyhrál, hlava státu dostala lhůtu k čekatelovu jmenování, ta dnes vyprší. Klaus ovšem Langera jmenovat nebude, musí prý počkat ještě na vyjádření Nejvyššího správního soudu. Ve sloupku glosuje spor Zbyněk Petráček. "...Klaus de facto rozšiřuje už tak bytnící řady občanské neposlušnosti. Po pravdě řečeno, jde tu spíš o neposlušnost klausovskou než občanskou. Za tři roky sporu už Petr Langer překonal kýženou věkovou hranici, takže se automaticky nabízí i další rýpnutí do hlavy státu: Kde je vlastně hranice mezi suverénním činem, ješitností a nechutí k mládí? Škoda jen, že se tak zakrývá skutečně zásadní otázka: Je místo soudce nárokový statek, kterého se může domáhat každý, kdo splní podmínky?"

Redaktoři LN vytáhli další „špek" z komunistických archivů, tentokrát se týká sociálně demokratického poslance a právního experta Zdeňka Jičínského. V zápisu ze zasedání ÚV KSČ v červenci 1968 je zaznamenán jeho názor (Jičínský byl tehdy poslancem a stranickým expertem na ústavní právo), že by se stát měl bránit tehdejším snahám obnovit sociální demokracii. „Proti soc. dem. vést politický boj a přijmout ústavní zákon o NF (Národní frontě)." Poslanec Jičínský je autorem ústavní stížnosti na zákon, jímž vznikl Ústav pro studium totalitních režimů. Argumentuje se v ní mimo jiné tím, že komunistický režim Československa nebyl totalitní po celou dobu svého trvání. Svoje postoje z doby skoro čtyřiceti lety dnes podle LN vysvětluje ohledy na mezinárodní souvislosti. „V roce 1956, když bylo maďarské povstání, tak jedním z důvodů sovětské intervence byla snaha obnovit sociální demokracii ... pro Sovětský svaz to byl červený hadr."

Jiří Paroubek vystoupal v oblibě na třetí místo.Právo na straně 2 publikuje velkou grafiku, která ilustruje propad popularity koaličních politiků podle posledních průzkumů. Jiří Paroubek v oblibě mezi lidmi vystoupal na třetí místo, hned za svého místopředsedu Bohuslava Sobotku, v čele žebříčku zůstává Pavel Bém. Deník taky naznačuje, že agentura No comment!, která je zapletená do stravenkové kauzy - měla smlouvu s firmou Sodexho, v niž se zavázala zařídit, aby z reformních zákonů vypadlo zrušení daňového zvýhodnění stravenek - dělala zakázky pro ODS. Šéf té agentury Pavel Juklíček říká, že šlo jenom o nějaké menší grafické práce.

Ve stejném deníku je také rozhovor s Philipem Coylem, někdejším náměstkem amerického ministra obrany, který v Česku v posledních dnech víckrát vystoupil s kritikou protiraketového systému, jehož součástí má být i radar v Brdech. „Pentagon navíc tvrdí, že (systém) má fungovat jen proti nevyspělé hrozbě. To znamená jednu, dvě rakety bez klamných cílů. Cožpak ale Írán napadne Evropu jednou raketou, a pak si počká, co se stane? Nemyslím, že toto je věrohodný scénář."

Finalistky soutěže Miss letěly do Thajska a cestou to házelo, Blesk má uvnitř vydání fotku, která zachycuje, jak to na palubě vypadalo při jedné té turbulenci, snímek nepostrádá jisté kouzlo. Každopádně jsme rádi, že všechno dobře dopadlo.

Stejný deník na první straně dělá reklamu knize Téma na román aneb Cause Karel a Vendula, kde jsou prý „šokující" pasáže z Karlova deníku, ve kterých popisuje sex s jinými ženami, než je Vendula. Víc se prý čtenáři dozvědí zítra, jenomže já tady zrovna jako na potvoru nebudu, čímž se dostáváme k organizačnímu oznámení - zítra to bude bez Zápisníku, snad mi odpustíte, vše podstatné o Karlovi a Vendule si dohledáte sami. Já podnikám bleskurychlý výpad za hranici, netrpím však iluzemi o tom, že bych tak mohl třeba jenom nakrátko zmizet z dosahu světa Karlů, Vendul a dalších podobných bytostí.

Utvrzuje mě v tom dnešní Aha! Jeho reportér se vracel z Las Vegas, kde investigoval okolnosti svatby zase jiného Karla, přesedal v Atlantě a tam v letištní hale - bum ho! - Helena! Vydalo to na dvě stránky fotek, Helena si totiž dala hamburger a on byl velký a hranolky k němu dostala tak zvláštně zakroucené, tak to studovala a strašně zábavně se u toho tvářila... Ještě pořád si myslíte, že si svůj plat krvavě neodpracuju?   

Foto: ČTK, Lucie Pařízková

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ