Občanští demokraté agilně rvou maso ze svého předsedy, přidává se i prezident, bere si příbory. Analytici se snaží dešifrovat, co řekli voliči, něco to prý bylo.
„Klaus hraje proti Topolánkovi", hlásí z první strany Hospodářské noviny, doprovázejí to fotkami premiéra a prezidenta při tenise, citují i Klausovi blízkého poslance Borise Šťastného: „Jakýkoliv výsledek v senátních volbách nemůže a nesmí zastavit diskusi a snahu o změnu ODS." „Topolánek se zjevně rozhodl nespokojencům ani prezidentovi neustupovat. Včera po jednání s německou kancléřkou Angelou Merkelovou oznámil, že Česko ratifikuje lisabonskou smlouvu do konce tohoto roku. Jeho slova musí přitom řadě členů ODS znít jako jasná provokace. Zejména stoupenci čestného předsedy Klause lisabonskou smlouvu odmítají a opakují, že budou proti."
K tomu i Martin Weiss ve sloupku Lidových novin. „Není to tak dávno, co se někteří Klausovi příznivci obávali, že ho Topolánek v prezidentské volbě hodí přes palubu. Zdálo se to absurdní - proč by si Topolánek vyráběl takovou krizi ve vlastní straně? A skutečně šel Topolánek do Klausova znovuzvolení, až výhrůžky bručením lítaly. Ale možná ti nervózní Klausovi příznivci věděli něco, co my ne. Každopádně kdyby teď seděl na Hradě Jan Švejnar, těžko mohl Topolánkovi zatápět hůř. (...) S takovými spojenci nepotřebujete nepřátele." Mladá fronta Dnes v té souvislosti anoncuje koncert na Staroměstském náměstí v Praze, kam má prezident přijít podpořit kandidáty ODS do Senátu, přítomni mají být i Petr Bendl a Evžen Tošenovský, kteří víceméně otevřeně vystoupili proti Topolánkovi. Vážnost chvíle svou hudbou podtrhnou Žlutý pes, Děda Mládek Illegal Band, Janek Ledecký, Jan Kalousek a Tereza Kerndlová. Trochu mě šokuje absence Lucie Bílé v tom lineupu, nicméně nepřestávám doufat v její materializaci. V každém případě je na místě vyčistit si uši, ať nic nestojí v cestě zásadnímu poselství, jež se tam chystá vlétnout.
Právo na první straně píše o podmínkách Miloše Zemana, které bývalý předseda ČSSD stanovil pro to, aby se byl ochoten setkat s Jiřím Paroubkem (ten ho po volbách vyzval k návratu do sociální demokracie). Jsou to: instalace Jaroslava Foldyny do funkce ústeckého hejtmana, vyloučení velkých koalic s občanskými demokraty na krajské úrovni, veřejná omluva Zemanovi za kauzu Altner. Expremiér tak mimo jiné reaguje na vývoj na Ústecku, kde Zemanův oddaný fanoušek a krajský volební lídr Foldyna nebyl přizván do vyjednávacího týmu, což se bere jako příznak toho, že vše směřuje k velké koalici - Foldyna chtěl menšinovou sociálnědemokratickou radu. K tomu Zeman: „‚Všimnul jsem si komentáře vzteklého novinářského trpaslíka v deníku Právo, který chválil šedivé myši v soc. dem. Na příkladě Jaroslava Foldyny je vidět, co tyto šedivé myši dokážou." Nenapadlo mě dřív, že pohled na zuřícího Zemana, odmítajícího připustit si vlastní odkecanost, ve mně vzbudí tolik soucitu.
Mladá fronta Dnes přináší dva komentáře, jejichž autoři se snaží popsat příčiny volebního výprasku, který utrpěla ODS. Miloš Čermák píše o odcizení mezi stranou a jejími voliči: „Pohybuji se většinu času ve společnosti, kde lidé jako Jiří Paroubek či David Rath budí někdy výsměch, někdy odpor a někdy možná i strach. V této společnosti je mimo diskusi, že by jim někdy dala hlas. Nechuť k Paroubkovi však byla tentokrát slabší než bezradnost a zklamání, které pociťujeme z ODS." Čermák operuje pojmem „umělecký dojem", asi nemám dostatečně vyvinutou rozlišovací schopnost, ale nejsem nějak schopen pobrat, v čem byl ten dojem vyšší v dobách opoziční smlouvy. Kvalitu „uměleckého dojmu" možná se rodící strany Pavla Béma a Petra Bendla lze odhadnout z písní dosluhujícího středočeského hejtmana - myslím, že je má na svých stránkách. Bohumil Pečinka se domnívá, že za výsledkem voleb je schopnost sociální demokracie „přesvědčit klienty sociálního státu, že i volby druhého řádu mohou mít vliv na štědrost sociálního státu".
Hospodářské noviny si všímají toho, že volby vynesly do čela krajů dva bývalé ministry, které Jiří Paroubek před časem vyhodil z vlády - Jaroslava Palase a Miladu Emmerovou. „Jenže i z Lidového domu - byť anonymně - zaznívá, že Paroubek není z těchto návratů nadšený. ‚Třeba u Palase se bojí, že by se mohly jeho kauzy v budoucnu znovu obrátit proti straně,' říká člověk z blízkého okolí šéfa ČSSD."
Zítra bude v Praze na Břevnově pohřeb zastřeleného Václava Kočky mladšího. Na dvou stranách ho anoncuje Blesk, přikládá i nákres, z něhož se dozvíme, jak vypadá šest koňů zapřažených před kočár a co jsou v té konstelaci koně a co kočár. „V popředí bude k vidění dvoumetrové srdce ze živých květin. ‚Srdce je symbolem rodiny Kočkových,‘ řekl zdroj blízký rodině." Zaplatil Václav Havel Kočkovým copyright?