Únor byl před šedesáti lety vítězný a letos je značně teplý. Do Ameriky bez víz, Jiří Čunek „je v dohlednu" (alespoň pro ty, kdo neodletí do té Ameriky).
Očekávané zrušení víz do Spojených států komentuje na první straně Lidových novin Zbyněk Petráček, nedělá z toho veliký triumf; největší zásluhy připisuje ruskému prezidentovi Putinovi. „Proč vlastně Amerika nabízí bezvízový styk? Aby si koupila český souhlas s radarem? Kdepak. Je to vedlejší efekt jiného posunu. Amerika si nás opět všímá. Hledáte-li někoho, komu za to poděkovat, obraťte se na Vladimira Putina."
Když už jsme u toho radaru. Právo otevírá zprávou o studii zdravotních dopadů jeho provozu, v okolí toho zařízení by neměl být významný. „Nebezpečné by se záření mohlo stát za určitých okolností pro lidi, kteří by se dostali do vyhrazeného bezletového pásma. A to třeba v ‚balonu, rogalu či jiném létajícím zařízení, které není kryto kovovou stěnou nebo jinak stíněno proti elektromagnetickému poli,‘ uvádějí experti. Jde o bezletovou zónu, jež by podle některých informací měla zaujímat okruh 7 až 15 kilometrů kolem radaru. Proto by měla být tato zóna velmi přísně střežena, aby do ní nepronikla takříkajíc ani myš." Přesněji ani létající myš.
Premiér Topolánek by podle Hospodářských novin měl ohlásit návrat Jiřího Čunka do vlády buď dnes nebo po návratu z čtyřdenní cesty do Kanady. Deník - podobně jako ostatní noviny - předpokládá, že v důsledku toho z kabinetu odejde Karel Schwarzenberg, jehož podmínky Čunek nesplnil. „Nechce totiž zveřejnit rozhodnutí, ve kterém státní zástupce Arif Salichov vysvětluje, že Čunek úplatek nevzal. Čunek tvrdí, že rozhodnutí zveřejnit nemůže kvůli tomu, že na něm jsou jména lidí, kteří si nepřejí být v souvislosti s Čunkovou kauzou zmiňováni. Schwarzenberg přitom navrhl Čunkovi, aby jména lidí, kterých se kauza netýká, prostě začernil. To ale Čunek udělat nechce: ‚Začerněných statí by tam bylo tolik, že by to bylo nevěrohodné,‘ argumentuje Čunek."
V krajských volbách ve středních Čechách chce na hejtmana za sociální demokracii kandidovat David Rath. Jindřich Šídlo v HN předpovídá velké věci, pokud vyhraje. „Paroubek má totiž pro roli vůdce ČSSD handicap - v politice ještě nikdy nic nevyhrál, i když si nejspíš myslí opak. A tak se na jaře 2009, při první přímé volbě předsedy ČSSD může najednou před voliteli zjevit výřečný mladý muž přinášející zprávu o úspěchu a naději. Jestli nevíte, o čem je řeč, podívejte se k sousedům. Jeden takový zrovna vládne na Slovensku."
Alexandr Mitrofanov dává v Právu Rathův vzestup do souvislosti s celkovým nárůstem agrese v české politice. „Nikdo ze sociální demokracie se tolik nevyžívá v tomto způsobu boje jako Rath. Také proto, že na jeho operace nemá nikdo z činitelů ČSSD talent ani žaludek. Jde tedy v této fázi války o velmi cenného muže. Jsou ale popsány případy, kdy nejlepší bojovníci nedokázali najít uplatnění v mírových podmínkách. Armáda už je nepotřebovala a obyvatelstvo se jich bálo. Možná ve vedení ČSSD nikdo klid zbraní neplánuje. Jestli někdy nastane, počítá někdo s Rambem Rathem?"
Mladá fronta Dnes přináší celostránkový profil poslance Evžena Snítilého. Redaktorka ho zastihla doma ve stavu „červené tričko, černé kšandy, v ruce cigareta. (...) nemá vlastní webové stránky, jeho životopis není v poslaneckém klubu ani v Lidovém domě. ‚Proč by měl volič znát můj životopis? Já ho po něm taky nechci.‘" Slovo chlapa.
Šedesáté výročí komunistického převratu inspirovalo dávku komentářů, Petr Zídek v Lidových novinách vypočítává všelijaké nesmyslné iluze, jimiž byli v letech 1945-8 zaslepeni čeští nekomunističtí politici a společnost vůbec. „Polská režisérka Agnieszka Hollandová, která na přelomu 60. a 70. let studovala pražskou FAMU, řekla v roce 1987 v rozhovoru s Janem Tesařem pro exilový časopis Dialog slova, která letos přetiskly Dějiny a současnost: ‚Češi vždy a znovu doplácejí na to, že mají skutečně velké umění vytvořit si iluze, jsou-li k tomu příznivé okolnosti. (...) Když jsou konfrontováni s vnější zkušeností, Češi se zhroutí. Jsou rozvráceni, na své dřívější iluzi nejsou schopni vystavět nějaký základ a potom pokračovat.‘ (...) Nejdůležitějším historickým ponaučením, které si dnes můžeme z února vzít, je uvědomění si hloubky iluzí našich předků. Únorový imperativ platný i dnes zní: Žijme v realitě."
Na Zídkův text hezky navazuje horoskop Blesku pro moje znamení: „Není nic jednoduššího než hodit minulost za hlavu a začít z gruntu a od začátku." Taky jedna hezká česká iluze.
Ilustrační foto: Profimedia.cz, Jan Schejbal, Profimedia.cz