Rozporný postoj Čechů k protikomunistickému odboji, ze Stanislava Grosse se stává vědec, Karel Gott se vzepřel tchýni, jarní povětří trvá - navzdory tomu všemu.
MF Dnes na první straně přináší žánrový obrázek ze života bývalého premiéra Stanislava Grosse, který podle deníku „skládá advokátské zkoušky, buduje si zbrusu novou advokátskou kancelář a ještě k tomu se věnuje vědecké práci v Ústavu pro prevenci negativních jevů ve společnosti. (...) Na Vysoké škole v Karlových Varech, kam ústav spadá, má Gross zaměstnanecký úvazek. "Chovám se k němu jako ke každému asistentovi," řekl včera ředitel ústavu a Grossův nadřízený Jozef Madliak. Víc než expremiérovy vědecké erudice si váží jeho "zkušeností". Karlovarským bychom jejich vysokou školu asi měli závidět.
Hospodářské noviny otevírají zprávou o zákonu o třetím odboji, o němž jedná Senát a podle deníku má šanci projít i ve sněmovně. Autorem zákona je senátor ODS Jiří Liška. Podle něj jsou pro odbojáře z litery zákona: "Materiální výhody zcela minimální: jde třeba o přednostní lékařské ošetření, lázně případně domovy pro seniory. Žádné renty, žádné jednorázové finanční narovnání. Jde hlavně o morální ocenění, protože by tyto lidi stavělo na úroveň válečných veteránů." Tomáš Němeček v komentáři pro stejný deník oceňuje dobré úmysly předkladatelů, jejich výtvor ale nepovažuje za dobrý. "Česká historie se kroutila natolik, že i zákon musí vymýšlet složité definice a výjimky. Rozlišuje odboj a odpor, definuje hodné komunisty (od ledna 1968 do května 1969, tedy ‚za Dubčeka‘), práci v KSČ může vyvážit práce v chartě... Součástí zákona je i formulář, kde má žadatel doložit svůj odpor k režimu dle paragrafu 4, třeba autorství petic. Těžko uvěřit, že tuto supliku vyplní básník Ivan Jirous, agent-chodec Ota Rambousek nebo podzemní teolog Oto Mádr, aby dostali odznak a poukaz na lázně."
Postoji Čechů k minulosti věnují tematickou stranu Lidové noviny. Citují komentátora Bohumila Doležala, který - ač má sám k činnosti bratrů mašinových výhrady - kvituje rozhodnutí předsedy vlády je veřejně ocenit. "Po přešlapování je to přímá, rázná řeč. Tak má podle mého názoru jednat politik vždy, i když nemá pravdu," říká Doležal. Hrdinské ideály Havla i Klause považuje Doležal shodně za "kýčovité". "Záliba v kýči je u obou vysoká. Topolánek ale je natolik jednoduchý, že pro věci, jako je kýč, nemá pochopení." Zbyněk Petráček v poznámce pro stejný deník připomíná klasický polský film Popel a démant, jehož tragický hrdina se bratrům Mašínovým v ledačem podobá. Uzavírá: "Češi preferují spíš oběti totality než ty, kteří ji s rizikem nevyhnutelných i nechtěných ztrát čelili se zbraní v ruce. Taková Milada Horáková, to je pěkný příklad, takový společensky konsenzuální - sterilně odsouzena, sterilně oběšena, v té cele snad ani mouchu nezabila, oběť zůstává obětí. To bratři Mašínové zůstávají potížisty."
Tomáš Zahradníček v textu pro MF DNES popisuje spor o bratry Mašínovy jako součást sporu o porevoluční vývoj v česku. "Bratři Mašínové nepředstavují jen kapitolu z historie padesátých let, zastupují také vyhroceně kritický vztah k létům devadesátým. Nevidí jako své vítězství výsledek roku 1989, otevřenou společnost, v níž si každý může myslet a mluvit, co chce, a nikdo nemůže doufat v opanování veřejného prostoru a umlčení odpůrců. Tento stav velice špatně snášejí všichni zastánci vyhraněných pravd o minulosti. Nestačí jim říci své veřejně desetkrát a stokrát, zlobí se, že jsou slyšet i hlasy tvrdící něco jiného."
Bulvární deníky přinášejí jako obvykle spoustu důležitých informací, například podle Šípu se Karel Gott "vzbouřil proti tchýni", revoluční akt měl podobu odjezdu na dovolenou bez řečené dámy. Ještě větší zářez se podařil Petrovi Novotnému - našel štěchovický poklad. Cituje ho Aha!: "Asi před půl rokem mě navštívila dvojice mužů a řekli mi, že vědí, kde je štěchovický poklad. Nejdřív jsem si samozřejmě myslel, že jsou to nějací blázni nebo podvodníci a že ze mě chtějí jenom dostat peníze. Ale ukázalo se, že jsou to úspěšní podnikatelé a vědci, kteří mají peněz dost a žádné finance ode mě nechtějí." Až si Novotný vyřídí nějaké administrativní náležitosti, hned nám prý tu štolu s pokladem předvede. Jasně, kdybych byl úspěšný podnikatel a vědec a podařilo se mi najít štěchovický poklad, byla by návštěva u Petra Novotného to první na programu. O tom není sporu.. Horoskopy mi předpovídají idylický den. "Práce se bude dařit. Vaši nadřízení budou spokojeni a dostane se vám i finančního ohodnocení. A vztahy, ty se budou jenom zlepšovat." (Blesk) "Luna vám přináší spoustu šancí. Je k vám laskavá tím, že většina z nich přijde až odpoledne, kdy budete při síle a kdy jich budete umět využít." (MFD) A krucinál, to zní podezřele, začínám si připadat jako ten lapaný ptáček. Mám se - jak se často tážou noviny - začít bát?
Foto: Petra Mášová