7. 10.: Trhy šílí, Slavia válí, Leoš Mareš, <span>plukovník zve</span>

7. 10. 2008 15:35
Ondřej Štindl čte noviny
Ondřej Štindl čte noviny

Ondřej Štindl čte novinyDneska s velkým zpožděním - připouštím, že za to nesu částečnou odpovědnost, bylo v mých silách zabránit tomu, abych ráno nezaspal nebo abych alespoň nezaspal tolik. V tom kolapsu místní sítě, který přišel v tu nejméně vhodnou chvíli, ale fakt prsty nemám. Pro potřeby budoucích historiků a mých početných životopisců nicméně dávám na vědomí následující:

Na stránky dnešních vydání se vrátily obrázky vyklepaných burziánů sledujících nevěřícnými zraky propadající se indexy, odpovědní činitelé vyzývají ke klidu. Sparťanské zadnice pro jednou neodolaly náporu slávistických kopaček - vcelku uspokojivé.

Hospodářské noviny mají jako obvykle nejobsáhlejší zpravodajství o finanční krizi, citují ministra financí Kalouska, který je ostře proti tomu, aby se státy zaručovaly za bankovní vklady, jako se to stalo v Německu, Rakousku, Irsku a Dánsku. „Politici v Evropě šílí. Neprožili jsme čtyřicet let reálného socialismu, abychom se k němu teď vraceli na půdě Evropské unie. (...) Žádná vláda v Evropě není schopná dostát zárukám za všechny vklady v zemi. Prostě na to nemá." Deník předpovídá, jak krize dopadne na různé sociální skupiny. Ve vztahu k rodinám píše, „...mohou vydělat na koupi auta. Jejich odbyt vázne, a tak nelze vyloučit, že automobilky zahájí ‚cenovou válku‘." Musím zkontrolovat kapsy, jestli mi tam nezbylo na korejský teréňák, třeba by se mi ho v těžších časech mohlo podařit vyměnit za pytel zrní.

Zbyněk Petráček v Lidových novinách děj, který stejný deník v titulku  popsal slovy „Evropou se valí vlna záruk", lapidárně komentuje: "...každý liberál ví, že o míře přijatelného rizika rozhoduje občan sám. Kouříš? Riskuješ rakovinu. Chlastáš? Riskuješ cirhózu. Pěstuješ promiskuitní sex? Riskuješ AIDS. Jen v bankovnictví to neplatí. Tam lze propagovat život na dluh, půjčky bez ručitele a zároveň se domáhat ochrany státu. Jen málokterý politik řekne: Žiješ na dluh? Svěřuješ své peníze bance? Riskuješ krach. Tahle slova teď dělí Evropu. Stoprocentní ručení státu za vklady, to je šamanství dneška." Když už jsme u té lapidárnosti, ve stejném deníku se dá najít hezký shrnující titulek, který popisuje policejní zátah ve směnárně v centru Prahy, kde se prý praly miliardy: „Vyskákali z aut, vlítli do domu".

Mladá fronta Dnes přináší celostránkový rozhovor s ekonomem Miroslavem Svobodu, srovnává v něm dnešní situaci s velkou krizí přelomu dvacátých a třicátých let minulého století, dojde i na rady, jak se v současné situaci chovat. „Krize asi ještě není u konce, ať tedy preventivně spoří. Tím pomohou nejen sobě (rozhodně si neuškodí), ale i tomu, aby se mohly rozjíždět nové podnikatelské záměry. Kdo však chce peníze jen schovat, tedy spořit maximálně bezpečně, ten ať raději nakoupí zlato." Pro jistotu tedy koupím zlatý korejský teréňák, třeba se mi ho v těch těžších časech, přijdou-li, povede vyměnit za dva pytle zrní. Leoš Mareš se podle zpráv bulvárních deníků před dopady krize jistí nákupem nějaké megatelevize s třímetrovou úhlopříčkou - chytrá strategie, namísto aby ji jednou měnil za pytel zrní, bude si na ní moci pouštět zrnění v nadživotní velikosti.

Krize nekrize - předvolební kampaň pokračuje. Právo referuje o nápadu Davida Ratha, který za sociální demokraty kandiduje na středočeského hejtmana a který prosadil, aby kandidáti do krajského zastupitelstva signovali jakýsi slib věrnosti, za jehož porušení je čtyřmilionová sankce. „Podle zjištění Práva hrozí zastupitelům soc. dem. v případě, že nebudou hlasovat podle stranického usnesení nebo dokonce nebudou bez závažných důvodů přítomni při hlasování, čtyřmilionová pokuta, označená jako příspěvek na volební kampaň, placenou v kraji stranou. Záhadou je, jak středočeská soc. dem. k čtyřmilionové sankci dospěla. Kdyby to byl podíl jednotlivého kandidáta z třiceti podepsaných na kampani, musela by stát 120 milionů, což je nesmysl." Rath se podle deníku o věci nechtěl moc detailně šířit, je to podle něj „know-how strany".

Tomáš Němeček se v Hospodářských novinách skutečně chlapsky postavil k úkolu analyzovat předvolební situaci a slovy vcelku jednoznačnými popisuje, jak podle něj ty volby dopadnou. Mimo jiné: „- v krajských volbách ČSSD získá (celostátně) absolutně nejvyšší počet hlasů, ale nebude mít nejvíc hejtmanů - v sjednávání koalic má prostě ODS větší tréninky, - v senátním druhém kole se utkají ODS a ČSSD přinejmenším v Chebu, Pelhřimově, Rychnově, Vyškově, Olomouci, Příbrami a Přerově (převážně jde o souboje dosavadních senátorů se starosty)."

Luboš Palata i v kontextu zpráv o snaze ruské rozvědky ovlivňovat místní média píše v LN o zvláštní pozvánce, co mu přišla mailem. „Zval na tiskovou konferenci, na níž měla očitá osetská svědkyně z Jižní Osetie českou veřejnost seznámit s údajnými zločiny, kterých se měly dopustit gruzínské jednotky v Cchinvali. Podepsáni jakýsi Ing. Zbyněk Zbytek, Klub Rusko a Společnost Ludvíka Svobody. Podivné názvy, podivné cosi připomínající jméno. Ing. Zbyněk Zbytek je dnes ctihodným a vlivným podnikatelem z Česka směrem na východ. Pohybuje se kolem mnoha kontraktů, které se s Moskvou, Kišiněvem nebo Ukrajinou uzavírají. Stýká se s kapitány českého průmyslu, je členem delegací českých průmyslníků i jedním ze zakládajících členů Klubu přátel Miloše Zemana a stejně jako Zeman a šéf komunistů Vojtěch Filip účastníkem Moskvou sponzorovaných konferencí na Rhodu. Když si však dáte práci a zalovíte hlouběji, zjistíte, že pan Zbytek je Ing., ale i komunistický plukovník, bývalý velitel tankové divize ve Slaném, který spolu s exministrem obrany chtěl zprivatizovat sovětské prostory  v severních Čechách.   

Slavii se včera povedlo zamést se Spartou, jsou toho dnes plné noviny. Pozoruhodný analytický postřeh najdeme v reportu z toho zápasu v HN.  „Kombinačně vyspělá Slavia přejala styl velkých vzorů v tom, že když má tým míč ve své moci, nemůže mu soupeř dát gól." Je to fajn, když si i v neklidných dobách globální nejistoty dá někdo práci s tím, aby z půdy na první pohled naprosto vymrskané vykutal nějakou axiomatickou pravdu. Nemá-li soupeř míč, je vstřelení gólu do naší branky méně pravděpodobné, než když ho má. Jsem optimista a věřím, že s tímhle intelektuálním zaujetím se nám podaří zvládnout i tu krizi. 

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ