Změny v éteru
Přechod Svobodné Evropy na internet vyvolává emoce
30.10.2012 10:32 Aktualizováno 30.10. 10:42
Hodně emocí v Moskvě budí předem ohlášený odchod americké stanice Rádio Svobodná Evropa, Rádio Svoboda (RFE/RL) z ruského éteru. Propuštění zaměstnanci protestují, ruští disidenti obviňují americké manažery ze zrady ideálů a vedení stanice se hájí, že jen reaguje na výzvy doby a že studená válka skončila.
Situace dospěla tak daleko, že Moskvu navštívil šéf RFE/RL Steven Korn, aby současným i bývalým zaměstnancům vysvětlil, proč se stanice přesune z éteru na internet. Podle něj přechod z radiových vln na internet neznamená podvolování se tlaku ruských úřadů, jak tvrdí bývalí zaměstnanci rádia a představitelé ruské opozice.
Odchod z rozhlasových vln, plánovaný na 10. listopadu, je zdůvodňován zákonem, který nedávno podepsal ruský premiér Dmitrij Medveděv. Podle nové právní úpravy nesmějí v Rusku vysílat rozhlasové stanice s větším než osmačtyřicetiprocentním podílem zahraničního kapitálu. Rádio Svoboda, které od jeho založení v roce 1949 financuje americký Kongres, tuto podmínku nesplňuje.
Američtí manažeři horší než KGB?
"Podle mě to, co děláme, nám jenom pomůže posílit pozici. Náš kurz neměníme ani o chlup. Jediné, co měníme, je přístup, protože se přizpůsobujeme novým okolnostem," prohlásil Korn. Poukázal také na to, že dosavadní vysílání na středních vlnách poslouchalo méně než 0,1 procenta Rusů a že Rusko se silně změnilo od dob studené války, kdy se přes železnou oponu posílaly balony s letáky. Teď je nezbytné sáhnout po modernějších technologiích. Podle nové šéfky ruského vysílání Maši Gessenové, je úkolem nové redakce učinit stanici zajímavější. Zároveň slíbila zachovat mnoho z dosavadních pořadů.
Minulý týden sedm ruských obránců lidských práv, včetně veteránky sovětského disentu Ljudmily Alexejevové, bývalého politického vězně Vladimira Bukovského či šéfa nevládního sdružení Memorial Sergeje Kovaljova, požádali Kongres USA a šéfku americké diplomacie, aby přiměly vedení RFE/RL ke změně plánů. Zrušení vysílání na středních vlnách jde podle nich ruku v ruce s útoky ruského režimu na univerzální hodnoty svobody, demokracie a lidských práv. "Žádnému KGB (sovětské tajné policii) se nepodařilo uškodit pověsti Rádia Svoboda a USA v Rusku tolik, jak to udělali američtí manažeři RFE/RL," soudí ruští disidenti.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.