Uplynulý týden, za naprostého nezájmu reklamní branže, představil v Praze prezident významného reklamního festivalu Golden Drum Jure Apih novinky pro soutěžící a změny v konceptu v poměřování kreativních sil, jež mají přilákat zájem inzerentů.
Z hlediska důležitosti, obliby a prestiže reklamních soutěžních festivalů jsou v Česku nejvíce srovnávány Cannes Lions (začíná 15. června) a Golden Drum ve slovinské Portoroži (probíhá v říjnu). Zejména nadnárodní, síťové agentury usilují o každý bod započítávající se do souhrnného celoročního hodnocení agentur, do takzvaného Gunn Reportu. A lví trofeje v tomto případě nesou o něco více bodů než ty z Portorože.
Na druhou stranu, bodový rozdíl se postupně snižuje. Češi si Portorož oblíbili především z těchto důvodů: díky chybějící silné anglosaské konkurenci vozí domů každoročně alespoň pět cen; pobyt ve slovinském letovisku vyjde kreativce výrazně levněji a obecně zde panuje uvolněná a rodinná atmosféra.Prezident festivalu Jure Apih představil v Praze novou soutěžní kategorii oceňující práci produkčních agentur. Kategorie producentů bude mít dvě soutěžní sekce – nejlepší produkční agentura a nejlepší produkční počin. Cenu bohyně Niké získá ta produkční agentura, jejíž spot obdrží nejvíce bodů v kategorii televizní reklamy. Nejlepší produkční počin pak bude vycházet z kreativní i řemeslné úrovně reklamního spotu, o níž rozhodne odborná porota.
Dále přibude několik soutěžních sekcí v kategorii interaktivní reklamy. Nejvýraznější změnou je ovšem podle vedení festivalu zavedení speciálního ocenění pro reklamní zadavatele. „Poprvé tak budou zadavatelé skutečnými konkurenty ve svých kategoriích a zároveň budou i odměněni za podporu kreativity. Doufám, že to pro ně bude dobrá motivace,“ řekl prezident Apih.
Celkem rozdá porota v Portoroži, v níž za Českou republiku usednou kreativní ředitel agentury Young & Rubicam Daniel Růžička a Jozef Prouza, ředitel odboru propagace a PR společnosti Sazka, osmnáct ocenění udílených podle produktového zaměření. Sazka je mimochodem jediným českým zadavatelem, který pravidelně obesílá reklamní festivaly i se jich osobně účastní.Šéf reklamní agentury Publicis a prezident AKA Martin Štěpánek předpokládá, že význam Golden Drum bude rok od roku stoupat. Portorož se již neorientuje pouze na postkomunistickou Evropu, jak tomu bylo u zrodu soutěže. Pozornost k ní upírají především ty agentury, které nedisponují rozpočty nadnárodních korporací. Na festivalech jako Cannes Lions nebo Clio Awards rozhoduje z pohledu menších trhů často síla peněz.
Slovinci v Praze hovořili také o druhém ročníku soutěže The International Cup, která vznikla loni z iniciativy tří světových festivalů: Golden Drum (oblast východní Evropy), AdFest (oblast Asie a Pacifik) a FIAP (Latinská Amerika). Ke spolupráci byla přizvána ještě evropská ADC*E. Zúčastnit se jej mohou jen finalisté zmiňovaných zakládajících festivalů.
The Cup má na rozdíl od ostatních mezinárodních festivalů, na nichž je silně zastoupena britská a americká reklama, vyzdvihnout a podpořit kreativitu lokální reklamy rozdílné kultury i řeči.
Foto: Golden Drum