Zatím jediné české umístění na short-listu v kategorii rádiové reklamy je bez medaile, lví trofeje sbírají velké zahraniční agentury. V rozhlasové kategorii nejprestižnějšího reklamního festivalu zabodovaly nejvíc lehce bláznivé příběhy, které propagovaly možnost létat první třídou se zvýhodněnými cenami. Zlato za reklamu pro jihoafrickou společnost Virgin Atlantic si odnesla tamní agentura Net#work/BBDO. Tuzemský spot na okna Vekra od Young & Rubicam naopak neuspěl.
Češi, zastoupení dvojicí z agentury Initiative, se neprobojovali na stupínek vítězů ani v kategorii Média v soutěži Young Lions. První místo získala Austrálie, následovaná Běloruskem a Spojenými státy.
Nejvyšší ocenění v kategorii Outdoor, tj. Grand Prix, převzala jihoafrická agentura TBWA\Hunt\Lascaris\Johannesburg za kampaň zimbabwského opozičního deníku The Zimbabwean. Z bankovek v hodnotách milionů a miliard, které přitom kvůli hyperinflaci nemají pražádnou hodnotu, poskládala billboardy propagující zmiňovaný opoziční tisk. Bilionářem se tak může v zemi „díky" diktátoru Robertu Mugabemu stát každý.
Nejlepší skóre v zisku Lvů v sekci Média má japonská reklamní agentura Dentsu Tokyo, jež tak byla vyhlášena Mediální agenturou roku. Grand Prix ovšem patří kampani pro Nestlé od japonské pobočky reklamní sítě JWT. Na speciální čokoládovou pohlednici Kit Kat mohli Japonci napsat vzkaz a nalepit známku. Pohlednice se v zemi stala natolik populární, že ji tamní pošta začala nabízet trvale.
Své vítěze mají i kategorie Press, Promo, Cyber, PR, Direct a Design Lions. V posledně uváděné, za niž se Lvi udělovali teprve podruhé, přesvědčila porotu svou prací agentura McCann Causeway Bay z Hongkongu, která spolu se značkou Nike vyzvala mladé lidi, aby z fotografií deseti mladých hongkongských basketbalistů vytvořili koláž na téma Papírové bojiště.
V kategorii Cyber porotci rozdali hned tři Grand Prix za: on-line propagaci filmu Temný rytíř nazvanou Why so serious?, kterou pro Warner Bros. navrhla agentura 42 Entertainment, interaktivní komunikaci Eco:Drive od Fiatu a agentury AKQA London a náborovou kampaň australského svazového státu Queensland nazvanou „Nejlepší práce na světě", jejímž cílem bylo zvýšit povědomí o ostrovech Velkého bariérového útesu. Výsledkem práce brisbaneské agentury Cumminsnitro bylo přes třicet tisíc přihlášek z dvou set zemí a přes 450 tisíc hlasů, které o vítězi konkurzu rozhodovaly.
Foto: archiv