Severoatlantická aliance vysílá u příležitosti oslav své šedesátileté existence reklamní sdělení mladé generaci. A CIA potřebuje agenty s arabštinou.
Role mírotvorce, ochránce a ručitele stability na severní polokouli - to jsou hlavní pilíře reklamního poselství, se kterým se NATO prostřednictvím on-line spotů obrací k mladé generaci. Měly by podnítit zvědavost teenagerů, kteří o Alianci a její činnosti vědí jen málo, a připomenout, že svoboda a stabilita v jejich (členských) zemích nejsou tak samozřejmé, jak se může zdát.
Kampaň z dílny bruselské pobočky agentury Scholz & Friends byla poprvé představena u příležitosti oslav 60. narozenin NATO na začátku dubna. Pětačtyřicetisekundové spoty (http://www.60yearsnato.info/) spojuje společný slogan: Mír a bezpečnost. To je naše mise (poslání). V mezinárodním tisku se ovšem spekuluje, zda není současná kampaň tak trochu odrazem krize identity, kterou Aliance v posledních letech prochází.
Reklamní aktivity bezpečnostních složek ani tajných služeb nejsou ve světě už neobvyklé, většinou se jedná o náborové kampaně. Příkladem může být britské oddělení MI5, které s potenciálními uchazeči začalo před časem komunikovat přes Facebook. Pro rekrutaci s pomocí reklamy na internetu, v rádiu a televizi se po nástupu Baracka Obamy do funkce prezidenta USA rozhodla take americká CIA.
Ideálním uchazečem o práci agenta je pro CIA vzhledem k trvajícímu nebezpečí ze strany Talibanu muslim s americkým občanstvím, žádaná je dokonalá arabština. Arabsky mluvící Američany začala lákat do svých řad z podnětu Obamova předchůdce, George W.Busche, který se kriticky vyjadřoval nad skutečností, že jen 13 procent agentů CIA mluví cizím jazykem a pouze 22 procent představují příslušníci etnických menšin. A stejně jako Britové, i Američané rozhazují své sítě na Facebooku a YouTube.
Inzeráty s motivem slavného newyorského Ellis Islandu, pro mnohé imigranty jakési vstupní brány do USA, byly zveřejněny v tisku v New Yorku, Los Angeles, Tampě či Detroitu, místech s početnou arabskou komunitou. Cílovou skupinou byly druhé až třetí generace Arabů žijících ve Státech.
Kromě reklamy v klasických médiích a na internetu podnikne CIA během jednoho roku také stovky náborových akcí, z velké části na univerzitách napříč Spojenými státy.
Foto: archiv