Product placement se v televizích ujal, přináší zisky

16. 1. 2011 14:41
Příjmy České televize z product placementu v roce 2010 lze poměřovat v milionech korun (ilustrační foto).
Příjmy České televize z product placementu v roce 2010 lze poměřovat v milionech korun (ilustrační foto).

Desítky milionů korun přineslo loni českým televizím zavedení takzvaného product placementu, tedy reklamy na výrobky či služby tvořící přímo součást pořadů.

Prima odhaduje příjmy z něj v kombinaci se sponzoringem až na deset procent celkových tržeb, Česká televize na něm vydělala miliony korun.

"Product placement řadíme do kreativního prodeje, kam spadá i sponzoring a jiné formy prezentace kromě klasické reklamy," uvedla mluvčí Primy Jana Kocová. Objem tržeb z kreativního prodeje loni podle ní činil téměř deset procent z celkových tržeb Primy.

Konkrétní částku nespecifikovala. Na konci třetího čtvrtletí její tržby dosáhly 443 milionů korun.

Televize vydělaly miliony

"Příjmy České televize z product placementu v roce 2010 lze poměřovat v řádech milionů korun," sdělil mluvčí Ladislav Šticha. Tvořily tak asi 0,5 procenta příjmů z klasické televizní reklamy. Do budoucna Česká televize očekává výnosy 20 milionů korun ročně.

Televize Nova výši příjmů z product placementu neuvedla, zmínila se ale o rostoucím zájmu. "Řešili jsme desítky obchodních případů, řadu z nich na základě spontánní poptávky od zákazníků," uvedla mluvčí Novy Michaela Fričová.

Růst zájmu zadavatelů o produkt je velký i podle České televize. "V průběhu letních měsíců, tedy bezprostředně po změně zákona, byla poptávka zadavatelů relativně slabá, což bylo dáno hlavně novostí tohoto produktu," uvedl k zavádění product placementu Šticha. Během podzimu ale podle něho zájem výrazně vzrostl.

Úspěch v seriálech

V soukromých televizích se produkt ujal především v seriálech. Na Nově byl největší zájem o Ulici a Ordinaci v růžové zahradě, na Primě o Cesty domů, Přešlapy a Top Star Magazín.

V České televizi se ujal především v magazínech, a to jak lifestylových, jako jsou například Dobré ráno nebo Sama doma, tak v kutilských, například Hodinovém manželovi. Kampaň se ovšem podařilo spustit i ve Dni D, který se řadí mezi zábavnou publicistiku.

O product placement mají podle Štichy zájem zejména automobilky, firmy z potravinářského průmyslu, výrobci kosmetiky a doplňků stravy, hobby markety a banky.

Product placement je v zahraničí poměrně známou a využívanou formou reklamy. V České republice však byl v rámci televizního vysílání umožněn až v polovině loňského roku, po změně zákona o rozhlasovém a televizním vysílání.

Zatímco zadavatelé si product placement pochvalují, s diváky je to horší. Jejich kritiku nedávno vzbudila reklama na nábytek Jamall v Ordinaci v růžové zahradě. Podobně kritizovala Novu za nadbytek a neúčelnost skryté reklamy v seriálu Ulice Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.

Další čtení

Soud v USA zablokoval část Trumpova výnosu o nových pravidlech pořádání voleb

Zahraničí
25. 4. 2025

Na Písecku bylo večer zemětřesení o síle 3,2 stupně

Domácí
24. 4. 2025

Hlavním vítězem cen Magnesia Litera 2025 se staly Hlaučovy Letnice

Kultura
24. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ