Během června se na stovce televizních programů v celé Evropě objeví tři nové protikuřácké spoty. Nezačínejte kouřit, vzkazuje v nich Evropská komise v rámci další fáze reklamní kampaně HELP - život bez tabáku. Sází při tom hodně na internet.
Úkolem reklamních spotů, na jejichž tvorbě se podíleli i mladí obyvatelé Evropy, je vtipným způsobem předat tři závažné vzkazy: vedle Nezačínejte kouřit také Jak přestat s kouřením a Nebezpečí pasivního kouření.
„Rozpočet na letošní kampaň HELP 2.0 činí 16,8 milionu eur. Pokud se ukáže, že je úspěšná, bude podpořena stejnou částkou i v roce 2010," uvedl mluvčí zastoupení Evropské komise v Česku Martin Stašek. Současná osvěta navazuje na předchozí kampaň, která se konala během let 2005-2008.
Součástí předchozí fáze byla i tvorba obrazové galerie 42 doprovodných fotografií, které byly uváděny společně s varovnými nápisy na tabákových výrobcích. Komise se chystá obměnit stávající varovné nápisy v roce 2010.
Kampaň HELP 2.0 je založena na zkušenostech získaných z té první a využívá nové webové stránky a tři televizní spoty. Mladí lidé jsou nejen cílovou skupinou, ale také se podílejí na strategii a tvorbě kampaně. Mírně absurdní a vtipné rady v televizních spotech mají publiku předat důležitý vzkaz: skutečnou pomoc a poradenství lze nalézt na stránkách HELP.
Zájemci mohou poslat své protikuřácké tipy na stránky kampaně a nahrát i své vlastní protikuřácké rady na osvětových akcích HELP. Základním pilířem kampaně je internet: všechny součásti - televizní spoty, internetový banner a místní akce HELP - vedou na nový website www.help-eu.com. Pokud na nich návštěvník zaregistruje číslo svého mobilu, dostane odkaz na speciální verzi pro mobilní telefony: „Help v kapse".
Tabák podle údajů Bruselu každoročně zapříčiní více než 650 tisíc předčasných úmrtí v Evropské unii, což představuje asi 1800 úmrtí za den.
Varovné nápisy na tabákových výrobcích, které začala EU v roce 2005 zavádět, mají za cíl snížit atraktivnost kouření ve společnosti. Třetina občanů EU prý potvrzuje, že tato varování je skutečně informují o rizicích tabáku, jedna pětina kuřáků je těmito nápisy údajně ovlivněna natolik, že se rozhodli s kouřením přestat nebo ho omezit.
Členským státům je doporučeno, aby využívaly varovné obrázky z knihovny komise v kombinaci s varovnými nápisy. Do této chvíle byla obrazová varování zavedena v Belgii, Rumunsku a Velké Británii. Lotyšsko je zavádí v březnu 2010, Francie, Maďarsko, Irsko, Malta, Polsko a Španělsko plánují zavedení varovných obrázků v blízké budoucnosti. V České republice zatím konkrétní termín nepadl. Komise také povolila používání obrázků EU v několika zemích mimo hranice unie.
Foto: archiv