Český paralympisjký tým již nemá zapotřebí šokovat obrázky atletů bez končetin. O pozornost publika usiluje raději interaktivní on-line hrou. Ve světě je to již téměř standard, u nás rozbíhající se trend.
Starší generace bude možná nad využitím on-line her k podpoře podeje a posílení vztahu zákazníků ke značkám kroutit hlavou. Ale i křížovky a další kratochvíle tištěné na papíře byly od svých počátků pro vydavatele tisku především nástrojem, jak prodat více.
Zadavatelé reklamy mají jistotu, že se hráči – potenciální zákazníci – během hry plně soustředí na předkládaná témata. To se například u televizních reklamních říci nedá.
Předminulý týden do virtuálního prostoru skočil Český paralympisjký tým. Víte, kolik vůle potřebují paralympionici k tomu, aby překonali 100 metrový bazén? Odpovědět si může každý hráč, který navšítíví www.silavule.cz nebo anglickou verzi www.powerofwill.cz.
V on-line hře, na jejímž vzniku se podílela reklamní agentura Mark/BBDO, agentura Pleon Impact a tým externích programátorů a hudebních skladatelů, začíná hráč jako zdravý sportovec, který ovšem po úrazu zažije pád na dno. Díky své vůli a pomoci blízkých však opět pomalu stoupá na pomyslný sportovní vrchol - paralympiádu.
„Jedinečnost projektu spočívá především ve volbě počítačové hry jako média. Herní průmysl roste geometrickou rychlostí a předběhne i samotný Hollywood,“ tvrdí specialista na digitální média z Mark/BBDO Martin Kermes.
Takřka zaručený je u nápadité on-line hry krátkodobý efekt. Stačí si připomenout loňský projekt Památníku Lidice a reklamní agentury McCann Erickson: návštěvníci dnes již nefungující stránky www.totalburnout.cz byli vyzváni, aby v internetové hře v co nejkratším čase vypálili středočeskou obec Lidice. Pravidla: deset bodů za zastřeleného dospělého Čecha, 20 za upáleného a 100 za vypálení domu. Když hráč omylem zastřelil německého spolubojovníka, odečetlo se mu 300 bodů.
Až na konci hry se zobrazilo: "Na co si to tu hraješ?! V Lidicích to nebyla hra, ale realita!" Internetové stránky Lidic za 36 hodin po medializaci záležitosti navštívilo 26 tisíc lidí z osmi zemí. Za dva měsíce pak stránky zaznamenaly 140 tisíc návštěv, více než za celý rok předtím. Vyvolaly ovšem také vlnu odporu a musely být vypnuty.
Zvládni to, sejmi smraďochaInvestovat do virtuálních hrátek se odvažují i velcí komerční zadavatelé. Mobilní operator Telefónica O2 spustila v dubnu ve spolupráci s agenturami Proximity Prague a Liv Ducci hru na stránkách www.cz.o2.com/zvladneteto. Úkolem je řešit naléhavé záležitosti prostřednictvím telefonu. Operátor připravil pro zdatné hráče výhry v podobě mobilu či kreditu pro volání v síti O2.
Značka společnosti Sara Lee zas v rámci reklamy na deodorant Radox umístila na své stránky www.roluj.cz on-line hru Sejmi smraďocha.
Na závěr jeden příklad ze zahraničí: kalifornští producenti mléka se rozhodli pro intenzivní kampaň, která by mléko představila nejen jako zdravý, nýbrž i “trendy” nápoj. Kreativní shop Goodby, Silverstein & Partners ze San Francisca přišel s nápadem on-line hry s názvem Get the glass.
Smyslem je pomoci čtyřčlenné rodině Adachiů trpící různými neduhy z nedostatku mléka – lámavostí nehtů, nekvalitním chrupem – zdolat Pevnost Lednice, ve které je přísně střežená sklenice mléka. Hráči musí cestou k cíli zdolávat různé překážky a odpovídat na otázky týkající se mléka a vyhnout se při tom dopadení strážci a uvěznění v Milkatrazu.
Výsledek: vice než 3,5 milionů hráčů od spuštení hry na jaře 2007 a i přes výrazné zdražení mléka ve Spojených státech jeho stabilní spotřeba.