Finanční krize přinesla velké škrty v reklamních investicích. Zároveň jsou lidé čím dál odolnější vůči televizní reklamě; ignorují i záplavu billboardů. To nutí zadavatele a reklamní agentury hledat nové cesty. Jednou z nejslibnějších se zdá být elektronická šeptanda.
Trendem, o kterém se v reklamní branži v poslední době nejvíc mluví, je šíření reklamního sdělení prostřednictvím osobního doporučení. V marketingové hantýrce se metodě říká word-of-mouth.
Fakt, že nejlepší reklamou jsou spokojení zákazníci, je znám stovky let. Proč se tedy stal hitem podzimních marketingových konferencí? Protože se v posledních letech snoubí s jiným trendem: s rozmachem sociálních sítí na internetu.
ČTĚTE TAKÉ: Britney se vrací, sází na Twitter, Facebook a YouTube
Nejrozšířenější z nich, Facebook a MySpace už mají vedle desítek milionů uživatelů po celém světě také desítky tisíc českých členů. S takovým publikem už se reklamním agenturám vyplatí pracovat. Je to výrazně levnější než nakupovat reklamu v televizi - a mnohdy také účinnější.
Přesné zacílení
V půli října uspořádala agentura Ogilvy druhý ročník konference Londýn v Praze. Podtitul zněl: Perfektní dav.
Blake Chandlee, obchodní ředitel britského Facebooku, na ní prohlásil, že členy k některé ze sociálních sítí na internetu už je dnes 23 procent evropských uživatelů internetu.
ČTĚTE TAKÉ: Hollywood chystá film o Facebooku. Autor neví, co to je
V Česku si podle březnové studie agentury Universal McCann vytvořilo účet na některé ze sociálních sítí 35,5 % aktivních uživatelů internetu.
Budoucnost reklamy tkví podle Chandleeho zejména v jejím splynutí s miliardami každodenních konverzací, které mezi sebou lidé na těchto stránkách vedou.
A právě v nich hraje prim osobní doporučení. Informacím od našich blízkých logicky projevujeme větší důvěru. O špatné zkušenosti řekneme v průměru devíti lidem, zatímco o pozitivní jen pěti.
To je také z pohledu ředitele agentury Ogilvy Action Michala Charváte důvod, proč některé firmy vnímají paralelní svět své značky vytvářený uživateli na sociálních sítí jako ohrožení.
Agentury v roli moderátora
Podle účastníků konference přežijí jen ty agentury, které se v internetovém prostředí dokážou rychle zorientovat, a dále agentury, jejichž klienti i do budoucna setrvají u produktové reklamy komunikující nízké ceny. To jsou například obchodní řetězce.
„Zatím bych řekl, že většina agentur se nachází ve fázi podřimování, případně lehkého objevování sociálních sítí," komentuje nynější situaci ředitel agentury Lemonade Petr Václavek. Hlavní brzdou rozvoje je podle Václavka fakt, že samy agentury nemají co říct.
ČTĚTE TAKÉ: Facebook čelí žalobám kvůli reklamě
Kreativní ředitel agenturního dua Konektor Martin Charvát vidí budoucí roli reklamních agentur nikoli ve vytváření komunikace, nýbrž v jejím moderování. Zaměstnanci agentur by měli být v sítích aktivní a sami šířit klientem objednané sdělení.
Zákazníky v internetových komunitách a sítích začali u nás jako první lovit telekomunikační operátoři. Mimo to rovněž blogují a vytvářejí tematické weby. S Facebookem a YouTube experimentuje Vodafone, O2 spustil web určený k prezentaci a sdílení multimediálního obsahu. Podobně T-Mobile provozuje dva weby s komunitními prvky - stránky pro začínající kapely Stage a teenagerské místo k setkávání Bavse.
Sítím přicházejí pomalu na chuť i politici. Své profily mají na Facebooku lidovec a odvolaný šéf Národní knihovny Vlastimil Ježek či zelený ministr školství Ondřej Liška.
Foto: masternewmedia.org