Reklamní agentura ve filmu: Je to komedie
30.04.2008 08:30 Rozhovor
Snímek Vy nám taky šéfe! z prostředí reklamní agentury je dotočen. Režiséra a producenta Martina Kotíka nyní čeká půlroční cesta k divákovi přes nástrahy marketingu a filmové kritiky, která si vůči němu zatím vůbec nebrala servítky.
Proč právě reklamní agentura?
Přijde mi to dostatečně tragikomické. Mohl jsem točit i v uhelném dolu, ale to by bylo sociální nebo dokonce možná politické. Reklamu všichni známe, máme pocit, že se v ní orientujeme. A myslíme si, že se před ní můžeme bránit.
Kreativní svět je samozřejmě pro mnohé „cool", jenže absolventi škol se dnes zas tolik za prací do agentur nehrnou. Na svět reklamy se navíc navaluje spousta stereotypů. Mohou si diváci s vaším filmem do jisté míry upravit pohled na tuto branži?
Se scénáristou Petrem Nepovímem jsme chtěli v první řadě vyprávět příběh o lidech, kteří dostanou ve svém zaměstnání nějakou šanci, a pak pozorovat, zda a jak se jí chopí. Lákalo nás prostředí, kde je hned vidět výsledek. Ale potřebovali jsme tvůrčí činnost a to reklamní agentura splňuje.
Natáčení asi probíhalo v poněkud schizofrenní situaci. Točili jste přeci film a k tomu reklamní spoty coby rekvizity.
Fungovaly tu paralelně dva štáby. Větší část kampaní musela být vytvořena předem. Část reklam jsme vytvářeli až během natáčení a něco na postprodukci ještě jenom čeká.
Čím se liší reklamní od filmové produkce?
Disproporce v nákladech na produkci jednoho třicetisekundového spotu, který točíte dva dny, a na sedm minut příběhu za stejnou dobu, jsou šokující! Pronájem ateliérů, trikaři, casting, vše stojí v reklamě strašné peníze. A to třeba při natáčení spotu točíte jeden záběr osmnáctkrát! Z jiného úhlu pohledu má ale reklamní produkce k té filmové hodně blízko. Pracujete s produktem, filmem či reklamou, který musíte dostat do médií, sledujete čísla, řídíte se výzkumy, sestavujete analýzy a jezdíte na festivaly.
Používáte ve filmu skutečné nebo fiktivní značky?
Reálné. Máme tam jeden rozhlasový a tři televizní spoty, internetový banner a jednu venkovní reklamu. Jsou to kampaně šesti firem, klientů naší filmové agentury. Na rovinu říkám, že všechny naše reklamy porušují snad veškeré zásady a v praxi by je klient zcela jistě odmítl.
Co například?
Asi nejdál zašel rádiový spot na Obchodní centrum Chodov. Partička, která kampaň ve filmu vytváří, se naprosto neorientuje v reklamních zákonitostech a o klienta samozřejmě přijde. Samotný koncept toho spotu byl hodně odvážný, takže jsme trnuli, zda to skutečné vedení Chodova schválí. Naštěstí podepsali!
A něco dalšího?
Naprosto nepoužitelný, značně nadsázkový je reklamní banner na fotoaparáty FujiFilm. Překvapit může účast značky snowboardové značky Burton, která se z původně zamýšlené venkovní reklamy nakonec rozhodla pro televizní. Diváci uvidí velmi ulítlý spot postavený na parafrázích běžných reklam na polívky a jogurty. Jsem si jist, že pokud by měl Buton více peněz na reklamu, v Česku by se náš spot uchytil. Je odvážné, že ty firmy vložily do filmu peníze přesto, že si z nich tak trochu utahujeme. Ale nikdy se jim na natáčení kampaně nesejdou takoví herci jako Iva Janžurová, Václav Vydra či Anna Polívková.
Mohou skutečné firmy vaši fiktivní reklamu používat v reálném světě?
Naše reklamy jsou chráněny autorskými filmovými právy. Kdyby naši partneři chtěli pracovat třeba jen se zlomkem své filmové reklamy, musí k tomu dostat náš souhlas.
Pokud točíte o reklamní agentuře, tak jste se jistě s nějakými radil.
Původně jsme oslovili zhruba deset agentur, nadnárodní síťové i české jako třeba Fabrika, Tanagra či Dorland. Nejužší spolupráce pak probíhala s pražskou reklamní agenturou McCann Erickson.
A zahrají si její zaměstnanci ve filmu?
Dělala s námi parta lidí, které to ohromě bavilo, a kteří nám poskytli skvělé zázemí. Nabízel jsem jim možnost ve filmu si zahrát, ale odmítli. Účinkuje pouze ředitel agentury Jan Binar a to v roli reklamního zadavatele. S názvem McCann Erickson jsme ale ve filmu pracovat nemohli. Děj se tedy odehrává ve vymyšlené agentuře Mráz Media, kterou jsme museli etablovat, vytvořit veškeré prvky korporátní identity včetně razítka na výplatní pásce. S tím nám pomáhala menší agentura Andy. Agentura Metropolis měla na starosti výrobu reklamních materiálů, billboardů a bude se podílet i na propagaci před premiérou.
Jak se s reklamním prostředím sžili vaši herci? Iva Janžurová zrovna není klasickým prototypem zaměstnankyně agentury!
Nejdříve se byl na práci v agentuře podívat jeden herec. Ostatní ho následovali. Charaktery proto zahráli autenticky. Navíc, třeba David Kraus, jenž skládá příležitostně pro reklamy hudbu nebo Mahulena Bočanová, se v této branži orientují. Znají lidi z reklamek.
Jsou mezi herci i známé reklamní tváře?
Vedlejší roli má modelka Dominika Kadlčková, která v poslední době natáčí reklamy pro kosmetické značky pro asijský trh, a mimoto se objevila v seriálu Ulice. V reklamě na herní konzoly Xbox si zahrál Marek Vašut. Hraje tam sám sebe.
Foto: Major K
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.