Téměř kultovní znělka slovenského večerníčku se v posledních dnech propůjčila k propagaci komerční banky. Krok, který má zadluženému veřejnoprávního rozhlasovému a televizními médiu RTVS přinést přes 15 tisíc eur (363 400 Kč), vyvolal v zemi vlnu kritiky a bude se jím zabývat Rada pro reklamu.
Když děti vpodvečer usednou k televizi, příchod pohádky na veřejnoprávním televizním kanálu už více než třicet let ohlašuje kreslený děda s pejskem. Po skončení programu se zase s diváky rozloučí a dědeček vejde do své chaloupky.
Příběhu využila reklamní agentura, která na nejstarší televizní znělku v zemi zakoupila licenci a použila ji v reklamě na propagaci hypoték. Dědeček se ve spotu díky službám banky přestěhuje do větší chalupy. Znělka večerníčku, na jejíž výrobě se podíleli čeští autoři, se tak v upravené podobě objevila v reklamních televizních spotech, propagovat hypotéky bude také prostřednictvím billboardů, reklamy v tisku nebo na internetu.
Originální nápad reklamy sice vyvolal značnou pozornost veřejnosti, přinesl ale kritiku některých odborníků. "Neměli bychom zneužívat dětské rituály, abychom rodičům připomněli, že si mohou zlepšit bydlení," citoval list Sme dětskou psycholožku Dagmar Kopčanovou. RTVS i zadavatel reklamy svůj postup hájili. "V situaci, v níž se momentálně nachází zejména Slovenská televize, je to jeden ze zdrojů příjmu," řekla mluvčí RTVS Alexandra Štulerová-Koreňová k poskytnutí licence na znělku večerníčku.
RTVS vznikla na začátku roku, kdy se spojily Slovenská televize a Slovenský rozhlas do jedné instituce; tento krok má snížit náklady veřejnoprávních médií, z nichž ve špatné kondici kvůli vysoké ztrátě je právě televize.
Spoty bránil i zadavatel kontroverzní reklamy ČSOB Banka. "Jme přesvědčeni, že způsob, jakým jsme kultovní postavu zakomponovali do kampaně, nijak negativně neovlivní její kredit," řekla mluvčí banky Zuzana Francúzová. Dodala, že negativní reakce banka nezaznamenala.
Rada pro reklamu podle listu Pravda však už obdržela dvě stížnosti na spot, který by měla prozkoumat z hlediska jeho souladu s etickým kodexem reklam. Deník připomněl, že ČSOB neuvedla, zda je připravena reklamu upravit nebo stáhnout, pokud by ji k tomu rada vyzvala. "Nemyslím si, že znělka socialistického večerníčku by se měla vnímat jako nedotknutelný symbol," poznamenala Eva Babitzová z vedení rady.