Výjimečná diplomka o názvech piv může slušně vydělat

14. 3. 2010
Mnohá piva mají velmi nápadité názvy.
Mnohá piva mají velmi nápadité názvy.

Český jazyk a české pivo se promísily v diplomové práci Kateřiny Čechové. Čtyřiadvacetiletá studentka Pedagogické fakulty Technické univerzity v Liberci v ní rozebrala jména 322 tuzemských piv a desítky reklamních sloganů, jimiž se pivovary snažily nebo ještě snaží přilákat zákazníky.

Její práce se vymyká z běžných diplomek a přináší úplně nové poznatky, řekl pedagog Technické univerzity a autor oponentního posudku na diplomovou práci Alex Röhrich. Za publikaci Názvy piv v České republice si Čechová vysloužila cenu děkana. "Studentka vysoce překročila požadavky kladené na magisterskou diplomovou práci, a to jak po stránce formální, tak obsahové," dodal Röhrich. Diplomka čítá i s přílohami 142 stran.

"Nevím o tom, že by se v Česku ještě nějaká jiná jazykovědná práce zaměřovala současně jak na názvy piv, tak i na reklamní slogany pivovarů," upozornil pedagog Technické univerzity Václav Lábus. Čechové dělal při práci na diplomce vedoucího.

Studentka zjistila, že z 322 piv má 97 takzvané "přímé pojmenování" - například ležák nebo světlé pivo. Po městech nebo po městských částech se jmenuje 59 piv. "Městskou částí je například i Holba, což jsem vůbec netušila," dodala Čechová. Třetí nejčastější inspirací se staly historické rody nebo osobnosti. Jejich jména nese 40 piv.

Svrchně kvašený nefiltrovaný ležák Velen z Pivovaru Černá Hora.Více než polovina názvů piv se skládá pouze z jediného slova - například Radegast, Konrád, Kelt, Primátor nebo Zubr. Čechová však objevila i dvě piva se čtyřčlennými jmény - Jazzový ležák Kouřící králík a Kvasnicový ležák rytíře Lochoty. V jejím hledáčku se ocitlo 45 velkých, středních a malých pivovarů a 69 minipivovarů. Zpracováním podkladů strávila rok a půl.

"Česká piva dostávala v dávné i v nedávné minulosti názvy podle lidí, místa, adresy, titulu, funkce či hodnosti nebo podle vlastnosti piva. Ve jménech piv se vyskytují i místní znaky nebo symboly," vypočítala Čechová.

Jeník i dva Františkové

Do kategorie "podle jména člověka" se řadí mimo jiné Suchdolský Jeník a dvě piva František. První František se nazývá podle současného majitele pivovaru a druhý František podle otce vlastníka. Další piva obdržela u křtu jména podle smyšlených postav - Velkorybnický Hastrman, Krakonoš.

Pivo = tradice.Názvům piv věnovala Čechová asi třetinu své práce a dvě třetiny vyčlenila pro reklamní slogany. Rozdělila je do pěti kategorií. První sloganová komunikační strategie se obrací na muže jako na skupinu se společným zájmem - tedy pivem. "Příkladem je slogan pivovaru Gambrinus 'Chuť fandit s přáteli'. Na kontrastu mezi mužským a ženským světem staví slogan pivovaru Litovel 'Muži touží, ženy žárlí'," podotkla Čechová.

Další slogany se obracejí k národní tradici a k symbolice - třeba Hostan, dobrý jako tenkrát. Hostan se stáčel ve Znojmě již ve středověku. Pivovar v Broumově láká na slogan Můj Domov. Naše pivo. Pořekadla a citáty reprezentuje slogan Všude dobře, s Klášterem nejlíp. "Básnický postup se uplatňuje ve sloganu Orosená odměna. Obě slova začínají na 'o', což se objevuje právě v poezii," dodala Čechová.

Dalo by se vydělat

Čechová by svou práci ráda vydala jako populárně-naučnou knihu. "Zajímaly se o ni také některé pivovary, od nichž jsem potřebovala údaje. Ale známí mi poradili, ať získané poznatky nedávám nikomu zadarmo. Podle nich mají na trhu s pivem velkou cenu," shrnula studentka. 

Pivní reklama sází hodně na pocity.K diplomce o názvech piv a reklamních sloganech se studentka dostala díky svému pedagogovi Václavu Lábusovi. "Na jazykovou práci o pivech si myslel sám, ale scházel mu na ni čas. Tak se mě zeptal, jestli bych o takové téma nestála já," uvedla studentka. Nakonec ji "pivní" diplomová práce vzala tak, že usínala v posteli, obklopena studijními materiály a lingvistickými publikacemi.

Při rok a půl dlouhé práci na diplomce se Čechová nevěnovala pivům pouze teoreticky. Ochutnala jich okolo třiceti. "Jezdila jsem s krosnou do prodejny v Liberci - Ruprechticích, kde se prodávají desítky druhů piva. Nejraději mám silnější sladší speciály," svěřila se.

Komunikace s pivovary nebyla pro Čechovou jednoduchá. Většinou platilo - čím větší pivovar, tím větší nezájem či dokonce ignorance. "Menší pivovary a minipivovary naopak poskytovaly údaje většinou velmi ochotně a zajímalo je, nač jsme při diplomové práci přišla," shrnula Čechová.

V paměti jí utkvěla korespondence s majitelem minipivovaru Svatý Jan na Kolínsku Martinem Karaivanovem. Vystudovaný inženýr svá piva pokřtil Povstalec, Mazel a Fešák. "Povstalec prý symbolizuje to, že pivo pomáhá lidem zvednout se, když se dostanou dolů. A na pivo Mazel dal Karaivanov etiketu se zadečkem své přítelkyně. A kdyby prý dělal pivo pro mě jako pro Kateřinu Čechovou, tak by na etiketě seděla kačena na hoře Říp," prozradila studentka.

 

Autor: ČTK Foto: Petra Mášová, ČTK , Jan Schejbal

Naše nejnovější vydání

TýdenSedmičkaPředplatné