Oběti i <span>teroristky v sukních</span> aneb noviny před sto lety

Domácí
11. 2. 2008 08:05
Nelidská matka, případ z února 1908.
Nelidská matka, případ z února 1908.

Nelidská matka, případ z února 1908.Žena s pumou v ruce, znásilněné dívky, matky ubíjející novorozence. Jak se před sto lety žilo ženám v habsburské monarchii? Vysoce postaveným dámám nebo dekadentním společnicím umělců rozhodně lépe, než obyčejným služkám. Dobu plnou násilí na prostých dívkách a ženách popisujeme na příkladech z dobového tisku mezi 11. a 17. únorem 2008.         

11. ÚNOR 1908

Nemanželské dítě. V roce 1908 diskreditace na celý život, zvláště na venkově. Možnosti interrupčního zákroku prakticky nulové, nechtěné děti čekal v mnoha případech drastický osud a jejich matky soud. „Bestiálním způsobem utratila v těchto dnech lidský život dvacetiletá Anna Haniková, služka u obecního starosty a rolníka Eduarda Ditricha ve Velemyšlovsi u Žatce. Porodivši tajně ve stáji zdravého hošíka, nacpala mu do krčku chlévské mrvy, čímž jej zadusila. Mrtvolu ukryla pak v hnoji, kde byla táž záhy nalezena. Než, čin její se vyzradil, načež nelidská matka byla zatčena a dopravena do vazby ku krajskému soudu."     

A ve stejný čas: „Příšerný nález učinily v těchto dnech děti, které se klouzaly na řece u nového mostu v Horním Jindřichově ve Slezsku. V ledové kře nalezly zamrzlou mrtvolku dítěte, zabalenou v pestré cáry. Po matce zahájeno pátrání."   

12. ÚNOR 1908

Žen se politika téměř nedotýkala. V roce 1907 nesměly volit do Říšské rady, netýkaly se jich ani zemské volby do Českého sněmu, které byly plánované na konec února 1908. Společnost ženy považovala za občany druhé kategorie, domácí násilí na „slabším pohlaví" téměř patřilo k bontonu. A ulicemi se zatím toulali chlípní násilníci: „Nedbajíce, že žena nachází se ve vysokém těhotenství, ji znásilnili," uváděla zpráva z 12. února. Znásilněnou byla v tomto případě manželka nádražního zřízence v Ostravě. 

Písařky na stroji prý marně hledaly ženichy.13. ÚNOR 1908

A další nemanželské dítě a zároveň děsivý obraz z Vysočiny. „V jedné vesnici u Boskovic porodila třináctiletá dcera jednoho ševce mrtvé dítě. Nyní přišel najevo těžký zločin, jehož obětí se dívka stala. U jejího otce zaměstnaný tovaryš Václav Choval vlákal dívku do své komůrky, kde ji znásilnil. Vyhrožováním pak docílil, že to zatajila. Když však viděl, že je vyzrazen, uprchl a dosud není známo, kde se nachází."

14. ÚNOR 1908

A která z dívek měla největší naději na vdavky? Statistikové přispěchali s informacemi, že v roce 1907 se nejlépe vdávaly služky, nejhůře pak tovární dělnice. Ze služebných byly neúspěšnější posluhovačky ve městech, těm na venkově se ženich hledal mnohem hůře. Mezi pracujícími ženami se nejlépe dařilo švadlenám, nejhůře se prý provdávaly prodavačky a písařky na strojích.

15. ÚNOR 1908

Žena jako vděčný cíl reklamy. V této otázce se postavení ženy nezměnilo podnes. „Kanafasy, zefíry, flanely a barchety. Dodávám za mírně ceny nejlepší jakost plátna," lákal novinový  inzerát z 15. února 1908, kterým se obchodník z Lázní Bělohrad snažil zaujmout tisíce českých švadlen.

16. ÚNOR 1908

Krásná dívka a vraždící se sokové. Příběh starý jako samotný svět, znovu se pak zopakoval ve vesnici Neštědice nedaleko Ústí nad Labem. „Dělníci Praschel a Eibricht pohádali se o jisté děvče," začínal dobový popis tragédie. Jenže v opojném stavu na taneční zábavě došlo k omylu, Praschel se spletl a napadl nožem jistého Wolfa. „Praschel mu přeřízl tepnu, následkem čehož Wolf zemřel vykrvácením."  

17. ÚNOR 1908

Proces s teroristkou z Varšavy.Celá Varšava, v roce 1908 spravovaná moskevskými carskými důstojníky, sledovala soudní proces s atentátnicí Wandou Krahelskou-Dobrodzickou. Soud poprvé zasedal 17. února ve Wadovicích. „Teroristka Wanda" se pokusila zlikvidovat carského generálního gubernátora a využila chvíle, když projížděl Varšavou v kočáře. „Hodila na vůz tři dynamitové pumy, z nichž teprve druhá a třetí vybuchla. Gubernátorovi nestalo se ničeho," popisoval příběh český tisk. Žena po zpackaném atentátu narychlo utekla z carské části Polska do Krakova, který pro změnu okupovali Rakušané. Tam se také provdala za malíře Dobrodzického. Bdělá ruská carská policie ženu vypátrala i za hranicemi, Rakousko však teroristku nevydalo a Dobrodzickou postavilo před soud ve Wadovicích. Líčení se konalo ve stejném městě, ve kterém se o dvanáct let později narodil papež Jan Pavel II.. O soud byl ohromný zájem. „Nával obecenstva k procesu je obrovský," líčil dopisovatel z Wadovic. První den procesu Wanda Dobrodzická doznala, že „atentát provedla ze svobodné vůle". 

Foto: archiv

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ