Převratným vánočním dárkem před sto lety se měla stát podprsenka, epochální vynález, který nahrazoval šněrovačku. Masivní reklamní kampaň na vánoční dárky, která před sto lety odstartovala už v pondělí 22. listopadu 1909, kromě podprsenky vynášela do nebes třeba novou stolní hru Labirinto Esperanto, zázračné svíčky či léky proti opilství.
Vánoce od listopadu
Co novinový inzerát, to vánoční nabídka. Do konce listopadu přitom chybělo ještě osm dnů. A každý dárek byl samozřejmě označován za ten nejlepší. „Nejlepším dárkem pro mládež i dospělé jest jedině společenská hra Labirinto esperanto," lákala zákazníka firma F. Kastner a spol. Půlstránkový novinový inzerát, který se poprvé objevil právě 22. listopadu 1909, se tvářil světově. A to doslova, neboť desková hra byla na obrázku zasazena rovnou mezi zemské polokoule a inzerát korunoval výmluvný nápis „Vánoce. 1909. Vánoce."
Od pračky k podprsence
Očenáškova elektrotechnická továrna v Nuslích kupodivu netvrdila, že nabízí „nejlepší dárky", vystačila si se souslovím „vhodné dárky". Firma vyráběla mechanické hračky z oboru optiky, mechaniky, elektřiny a fyziky. Psal se počátek 20. století, byla to doba převratných vynálezů, vždyť například v roce 1901 se zrodila elektrická pračka, v roce 1903 bylo sestrojeno první funkční motorové letadlo na světě a rok později přišla na svět dioda, zatímco v roce 1909 byl vynalezen bakelit čili první syntetický plast.
Byl tu však i jeden převratný vynález pro ženy, který si od v listopadu 1909 razil vítěznou cestu Prahou a měl se stát dámským vánočním hitem. „Senzační vynález pro dámy! Podprsenka Viktoria. Přesně dle skutečnosti! Podprsenka Viktoria pozveduje ňadra; následkem vystoupnutí prsou nabývá pak celé poprsí dámy mohutnějšího a imposantnějšího vzhledu." Novinku, která nahrazovala šněrovačku, bylo možno zakoupit na jediném místě v Praze v obchodě Jana Drahana na Václavském náměstí číslo 14. Praha šla s dobou, vždyť poprvé byla podprsenka propagovaná v tisku teprve v roce 1907 v americkém vydání časopisu Vogue.
Ježíšek s pohyblivými křídly
Manželku však bylo možno překvapit i jinak, jak dokazuje inzerát z neděle 27. listopadu v deníku Právo lidu. Na obrázku lze spatřit manželský pár u rozzářeného vánočního smrčku, přičemž žena se podivuje nad hromadou látek pod stromkem. Aby se obrázek stal skutečností, musela ale napřed manžel vyposlechnout návod inzerenta. „Překvapení manželkám a dcerám způsobíte nákupem zaručeně nejlepšího tkalcovského zboží jen výtečných jakostí u české firmy František Mejdr, strojní tkalcovna v Ústí nad Orlicí, Hutvald č. 20."
Mikulášský a vánoční trh začal v poslední listopadové dekádě také v tehdy známém obchodním domě J. Nováka ve Vodičkově ulici č. 34. Novák nabízel velkolepou výstavu hraček, klobouky, cylindry, čapky, raglány, zimníky či školní obleky.
Na Ferdinandově třídě č. 43 v Praze (dnešní Národní) bylo zase možno opatřit látky „za úžasně levné ceny", stačilo navštívit „velký vánoční prodej" firmy Czumpelík a Schneider.
Kdo k Mikuláši a k Vánocům zakoupil Maršnerovu českou čokoládu ten se zase dostal k dalšímu údajně nejvhodnějšímu dárku pro děti. Tím byla čokoládová knížka Z pohádky do pohádky.
Obchodníci měli velký zájem i na distribuci další reklamní tiskoviny, do každé rodiny prý patřil katalog „Vánoční výběr 1909". Ten obsahoval typy na stovky dárků a navíc následující bonus: „Každý odběrce obdrží darem skvostného anděla." A to nebylo vše, kdo si objednal katalog, získal i „Ježíška s pohyblivými skleněnými křídly úplně zdarma nádavkem."
Repro: Ivan Motýl