Týden v monarchii
Boj Karlína s pornografií a smrt Old Shatterhanda
26.03.2012 10:39
26. až 31. březen 1912: Ve své vile Shatterhand zesnul spisovatel Karel May a poblíž jižní točny polárník Robert Scott. Karlínští radní bojovali s nemravnými obrázky v trafikách.
26. březen: Stávka havířů za minimální mzdu
V mostecko-duchcovsko-bílinské pánvi pokračovala stávka horníků a v úterý 26. března 1912 se nepracovalo ve většině dolů. Jen na Sokolovsku (tehdy Falknovsku) ten den nesfárali havíři celkem do 23 dolů a ve stávce bylo kolem čtyř tisíc lidí. A takto se protestovalo na Duchcovsku: "V Duchcově jsou všechny 42 doly postiženy stávkou. Celkové mužstvo obnáší 8931 muže. Stávkují všichni dělníci až na personál určený k střežení a zachování dolů." Mezi hlavní požadavky stávkujících patřilo zavedení osmihodinové pracovní doby a minimální mzdy po vzoru britských horníků, kteří si v březnu téhož roku alespoň mzdový výdobytek skutečně vystávkovali.
27. březen: Neštěstí zedníků zaplnilo Václavák
Protože televizní a internetová černá kronika zatím nebyla vynalezena, bral senzacechtivý lid zavděk každou zprávou o neštěstí. Když se ve středu 27. března 1912 zřítil při bourání starého domu nedaleko Václavského náměstí strop, vznikla záhy fáma, že při neštěstí zahynulo mnoho stavebních dělníků. "Hned po zřícení zdiva roznesla se bleskurychle poplašná zvěst, že zahynulo mnoho dělníků, a proto bylo náměstí Václavské v dolní části své v malé chvíli tak přeplněno, že doprava byla úplně přerušena a z důvodů bezpečnostních přišel na místo silný oddíl policie," popsala případ Národní politika. Ve skutečnosti došlo jen ke dvěma zraněním. "Ve zdivu byli zasypáni dělníci Kraus a Tomášek, ale díky rychlé pomoci ostatních dělníků a hasičů byli vyproštěni živi a zachráněni."
28. březen: Kdo určí, co je nemravné?
Městská rada v pražském Karlíně jednala o výnosu ministerstva financí, který zakazuje trafikantům "prodávati a vykládati nemravné obrázky a tiskopisy". Radní sice plně ocenili dobrou vůli ministerstva, neboť i v Karlíně se "systematicky bojuje proti znemravnění mládeže", přesto se usnesli, že proti trafikantům zatím zasahovat nebudou. Neodborný zásah v trafikách by prý totiž mohl poškodit i prodávané pravé umění. Proto radní navrhli, aby ministerstvo sestavilo odbornou komisi, která určí, co je nemravný obrázek a co umělecký akt.
29. březen: Scott je po smrti, svět to netuší
Britský polárník Robert Falcon Scott zahynul 29. března při návratu z jižního pólu, kterého dosáhl již 17. ledna. Celá jeho výprava zahynula na cestě zpět hladem, zimou a vyčerpáním v mimořádně špatném počasí. Stan s těly mrtvých členů výpravy, deníky a sbírkami vědeckého materiálu našla záchranná výprava až 12. listopadu 1912. V den Scottova úmrtí proto celý svět věřil, že slavný polárník úspěšně dobývá točnu.
Ještě 4. dubna 1912 přinesla pražská Národní politika tuto zprávu: "Z Nového Zélandu docházejí zprávy o anglickém kapitánu Scottovi, soupeři Amundsenově v hledání jižní točny. Také Scott již jest téměř u cíle svých snů."
30. březen: Zemřel loupežník Karel May
Ve své vile Shatterhand v německém Radebeulu u Drážďan zemřel spisovatel Karel May, duchovní otec Vinnetoua a Old Shatterhanda. Muž, který řadu let tvrdil, že je Old Shatterhandem. Přední české deníky si ale nad jeho hrobem odplivly.
Takto třeba zněl pomstychtivý nekrolog v populární Národní politice z 2. dubna 1912: "Ve své vile zemřel pověstný dobrodruh, loupežník a podvodný doktor. Narodil se v Sasku, studoval učitelský ústav, dostal se do rozporu s úřady pro různé krádeže, uprchl do česko-saských lesů, zřídil si loupežnickou tlupu a žil jako její náčelník. Byl několikrát chycen a odsouzen k víceletému žaláři a ve vazbě počal spisovati. Psal dobrodružné a cestopisné romány, ve kterých si dodával zdání, že píše z vlastního názoru, ač z Německa nevytáhl paty. Vyráběl nový druh indiánských povídek, které jen kazily mládež. Přikládal si titul doktora, kterým nebyl." Životopisu Karla May a vnímání jeho díla současnou českou společností se též věnuje obsáhlý materiál v nejnovějším vydání časopisu TÝDEN.
31. březen: Voda pro Prahu
Pražský hasičský sbor obdržel první automobilovou stříkačku, která dokázala vychrlit 12 tisíc litrů vody za minutu.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.