Nedělní zprávy
Falešné stokoruny na pražském nádraží a hořící Sněžka
03.09.2011 13:45
3. září 1911: Hořící lesy na Sněžce, falešné bankovky a nález perel v říčce Blanici. To je výběr z nedělní Národní politiky.
Čtenář nedělního vydání Národní politiky z 3. září 1911 určitě ze všeho nejdříve prověřil domácí pokladnu. Potřeboval se ujistit, že v ní neschovává falešné stokoruny. Po Praze totiž celé léto kolovaly zdařilé padělky stokorunových bankovek (asi 10 000 Kč dnešní měny, průměrná dělnická mzda v Praze činila v roce 1911 zhruba 80 korun měsíčně).
Neuvěřitelno, jak se nepravé pravým podobají!
"Ač bylo obecenstvo na oběh nepravých stokorun upozorňováno a k největší obezřetnosti pobádáno, vyskytují se stále nové případy a dosud nepodařilo se platitele zadržeti," varovala Národní politika.
Jedna z padělaných bankovek byla nově zajištěna na Severozápadním nádraží v Praze (dnes už neexistující nádraží Těšnov nedaleko Florence). "Pokladní teprve při odevzdání peněz do hlavní pokladny od staničního zvěděla, že jedna stokoruna je falešná. Zajisté mnoho hořkosti musí ošizená slečna spolknouti, než bude od řiditelství rozhodnuto, kdo náhradou povinen."
Národní politika chválila kvalitu falešných stokorun, ovšem upozorňovala i na jasné znaky, podle kterých i laik dokázal poměrně snadno rozpoznat, že šlo o padělky. "Je neuvěřitelno, jak se nepravé stokoruny pravým podobají! Kdo nemá bystré oko, nerozezná pravou od nepravé. Pravé bankovky ale mají na obou stranách drobně, ale zcela zřetelně otisknuto číslo 100, a to hustě vedle sebe, čehož falsifikáty vůbec nemají."
Perlonosné škeble v Blanici
Čtenář nedělních novin se právě před sto lety dozvěděl také o unikátním nálezu ze Strunkovic nad Blanicí. "Manželka jistého rolníka ve Strunkovicích nad Blanicí blíže Prachatic nalezla v poslední době v říčce Blanici několik škeblí s pěknými perlami, z nichž zvláště jedna jest značně veliká a zvláštní krásné modré barvy. Perle byly přineseny do Českých Budějovic, kde je koupil jistý zlatník za 130 korun."
Sněžka v plamenech
Turisté, kteří si v neděli 3. září 1911 koupili Národní politiku, však dostali šok. Nejvyšší vrchol Čech byl v plamenech.
"Velký lesní požár poblíže Sněžky. V lese hr. Czernina, jenž se rozkládá nedaleko Sněžky, vypukl požár, jenž se rychle šíří."
V pondělí 4. září pak Národní politika přinesla další podrobnosti: "Požár lesních ploch na úpatí Sněžky zuří dále a potrvá mnoho dnů, než bude uhasen zcela. Mnoho sborů hasičských a sta dělníků zabývají se porážením stromů a zřizováním příkopů, aby tím byla ohni odňata potrava."
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.