Události týdne
Liverpool hoří, císař slaví 81. narozeniny, cholera ve Vídni
16.08.2011 13:23
16. až 21. srpen 1911: Historie se opakuje. Liverpool a další britská města nehořela jen v minulém týdnu. Výtržníci tam zapalovali a rabovali už před sto lety.
16. srpen: Liverpool se změnil v bojiště
Zprávy, které přicházely z Anglie do Prahy před sto lety, zněly děsivě. Všeobecnou stávku dopravců využila v mnoha městech místní luza k rabování.
"Nepokoje byly vyvolány luzou z nejhorších čtvrtí. Luza pokusila se pleniti a poškozovati soukromé domy," popsala Národní politika situaci v Liverpoolu. Liverpoolští výtržníci také zapálili několik domů a skladů. "Zvlášť povážlivého rozsahu nabyl požár plavebních sdružení. Skladiště v této budově byla luzou vypleněna."
Policie pozatýkala desítky lidí, ovšem dopravit je do věznice nebylo vůbec snadné. Takto akci vylíčila Národní politika: "Z Liverpoolu, 16. srpna (Zvláštní telegram). Večer byli dopravováni zatčení výtržníci stávkoví do ústředního vězení v povozech provázených husary a policií. Průvod byl kamenován lahvemi i výkaly, při čemž došlo ke krvavým výjevům. Dveře vozů byly vyraženy, nepodařilo se však osvobodit zatčené, protože byli spoutáni a dohromady svázáni. Jistý důstojník střelil a zabil útočníka. Ulice jsou pokryty střepy, lahvemi, dřevy a podobají se bojišti."
17. srpen: Evropou táhne cholera
V Cařihradě zabíjela cholera. "Z Cařihradu, 17. srpna. Dnes bylo hlášeno 35 případů cholery, z nichž 6 skončilo smrtí."
Cholera řádila i v hlavním městě monarchie. "Z Vídně, 17. srpna. Z nemocnice císaře Františka Josefa došla zpráva, že zdravotní stav dělnice Aloisie Schwentové, onemocněvší cholerou, se za dnešního odpoledne zhoršil do té míry, že nemocná sotva přežije dnešní noc."
18. srpen: Císař pán slavil s rodinou, Praha v Národním divadle
Císař pán František Josef I. oslavil jedenaosmdesáté narozeniny. Skromně a v rodinném kruhu ve své vile v rakouském lázeňském městě Bad Ischl. "O 2. hod. 30. m. konala se v císařské vile rodinná hostina, které zúčastnil se císař, jakož i prodlévající se členové císařské rodiny a celý dvůr. Princ Leopold Bavorský pronesl přípitek Jeho Veličenstvu, jenž doznal u všech přítomných nadšené ozvěny."
Praha slavila v Národním divadle. "V Národním divadle byly panovníkovy narozeniny oslaveny zvláštním slavnostním večerem. Již úvod k slavnostnímu představení nesl se mimořádně významným rázem. Jeho Jasnost pan místodržitel Thun, provázen Její Jasností kněžnou, přibyl do divadla přesně o 7. hod. a byl u vjezdu uvítán panem dvorním radou a policejním ředitelem Křikavou a uveden do vestibulu," popsaly oslavu pražské Národní listy.
V hledišti Národního divadla se setkala celá pražská elita. Mimo jiné nejvyšší maršálek zemský princ z Lobkovitz, okresní hejtman Brusák, prezident zemského vrchního soudu Wessely či starosta Prahy Groš. Na programu byla Smetanova opera Dalibor.
19. srpen: Cirkus přivezl létající lidi
Do Prahy přijel cirkus Henry, jenž byl založen už v roce 1857 a později se stal inspirací pro román Eduarda Basse Cirkus Humberto. V roce 1911 se cirkus přesouval od města k městu zvláštním vlakem, jak dokazuje tato zpráva z Národních listů: "Velký podnik cirku Henry přibyl včera zvláštním vlakem a vystavěl s obdivuhodnou rychlostí na Královských Vinohradech vedle dětské nemocnice svůj stan. Vzdor pozdní hodině večerní, kdy se dlouhá řada koní ubírala ulicemi města, shromáždilo se množství obecenstva, jež vjezdu se zájmem přihlíželo."
Cvičené koně v programu předvedl přímo ředitel cirkusu. Z dalších vystupujících připomínáme po sto letech alespoň následující: "Nejlepší žaponští artisté. Vlaští clownové Cavalini. Světoznámý August Jindřich Polák. Čerkesové. Létající lidé Bluedetti-Riga..."
20. srpen: Rabování v Anglii pokračuje
Anglie stále trpěla výtržnostmi, ačkoliv železničáři oficiálně ukončili stávku. Luza opět vyrazila do nočních ulic a znova hořelo. "Z Londýna, 20. srpna. Stávkující minulé noci drancovali a zakládali ohně. Když zapálili na nádraží skladiště zboží, nastal výbuch. Bylo usmrceno aspoň deset osob," oznámil deník Národní listy.
21. srpen: Nuselská sebevražda
Žádný most se dosud neklenul nad Nuselským údolím, místo vhodné pro sebevraždy to však bylo již před sto lety, jak dokazuje tato zpráva z Národní politiky z 21. srpna 1911: "V noci na neděli byla nalezena na kolejích dráhy v Nuselském údolí mrtvola 32letého tkalce Karla Novotného, který se dal přejeti vlakem. Předtím pokoušel se o sebevraždu tím způsobem, že si v příkopě vedle trati chtěl podříznouti kapesním nožem hrdlo, ale zranil se pouze lehce. Po nezdařeném pokuse přelezl plot a vrhl se před vlak."
Totéž číslo Národní politiky informovalo i o tajemné sebevraždě v Židovském Městě. "Z neznámého důvodu oběsil se včera 63letý Samuel Taubeles, kustod synagogy v Dušní ulici."
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.