20. květen 1912: Největší úspěch na Májové hospodářské výstavě v Praze měla novinka z automobilky v Mladé Boleslavi - benzinový motorový pluh.
Právě před sto lety vyvrcholila v pražské Královské oboře Májová hospodářská výstava. Jen za poslední den výstavy, v pondělí 20. května 1912, přišlo na výstaviště 23 tisíc návštěvníků.
Večer bylo vyprodáno
"Poštovská kapela vesele koncertovala a stroje na všech stranách pracovaly, získávajíce pozornost návštěvníků venkovských, kteří pečlivě stroje prohlíželi a kupovali," popisoval atmosféru na výstavišti redaktor Národních listů.
Mnozí "vykukové" z českého venkova však očekávali, že poslední den výstavy nakoupí mlátičky či pluhy s výraznou slevou. "V hodinách odpoledních turnikety se nestačily otáčeti. Hospodáři, kteří stále s koupí vyhlédnutých strojů otáleli, měli velmi napilno. Mnozí z nich byli ve své naději, že při ukončení výstavy nakoupí laciněji, zklamáni. Vyhlédnutý stroj byl prodán a na večer bylo jen několik málo strojů bez nadpisu - prodáno."
Hit z Mladé Boleslavi
"Ohromný rozvoj mladoboleslavské továrny pokračuje," hlásila Národní politika z Májového hospodářského trhu.
Převratnou novinkou firmy Laurin & Klement pro rok 1912 byly benzinové válce silniční a především motorový pluh, k jehož výrobě se spolčili mladoboleslavští s proslulou firmou Rudolf Bächer v Roudnici, která byla podle Národní politiky "zárukou bezvadné konstrukce pluhu, jemuž mladoboleslavští vdechli automobilovou duši".
První motorový pluh na světě byl sestrojen v Německu továrníkem Robertem Stockem. Češi pochopitelně nechtěli za Němci zaostávat, proto se ihned snažili vynález okopírovat. S úspěchem se to podařilo právě firmě Laurin & Klement s motorovým pluhem značky Excelsior, k němuž orební tělesa vyráběl právě Rudolf Bächer.
Jeden z nejúspěšnějších českých podnikatelů Rudolf Bächer (1856-1915) přitom svoji kariéru začínal jako prodavač krajek, ovšem již roku 1891 byl jediným majitelem firmy, ze které postupně vybudoval největší rakousko-uherskou továrnu na pluhy (za komunismu Agrozet, později Roudnické strojírny). Vedle podnikání se Bächer podílel i na komunální politice na Podřipsku a věnoval se humanitární a charitativní činnosti.
Ve strojích je budoucnost
Čeští statkáři pochopili, že ve strojové výrobě je budoucnost prosperujícího zemědělství. "Snad není ani tak příliš vzdálená doba, kdy stroj úplně vyrve produkci rostlinnou z rukou člověka a odkáže jej na úlohu pouhého obsluhovatele a řidiče stroje," zaznělo na výstavě. Přitom o století dříve byly nové stroje v zemědělství považovány za kacířské vynálezy: "Uvažme, že před sto lety, když byl vynalezen mláticí stroj, německé úřady státní jej zrušily, rozmnožování zakázaly a pokutovaly, protože se strojem takovým nahrazuje lidská síla."
Politika 114 firem, které v roce 1912 představily v Královské oboře 2012 strojů, už byla zcela jiná: "Veškerá budoucnost zemědělství patří jen strojům a dokazuje nám to nejvíce vývin strojírenského parku výstavního."