Řezník vrahem
Podívej se na ten nůž! Ten v tobě ještě dnes skoupám!
13.05.2012 13:16
13. květen 1912: Za zákeřnou vraždu mladé dívky vyfasoval mordýř mírný dvouletý trest jen proto, že oběť byla "holčinou záletnou". Dnešní právo by to vidělo jinak.
Nad rozsudkem pražské poroty z 13. května 1912 musí našinec jen kroutit hlavou. Úkladná vražda na veřejnosti byla totiž potrestána pouze trestem v délce dva a půl roku.
Dialog z Omnibusu
Řezník Jaroslav Turek i jeho milenka Karolina Kotábová patřili před sto lety k pravidelným návštěvníkům krčem v centru Prahy. Odpoledne 20. března oba popíjeli v hospodě Omnibus na Malostranském náměstí a svědci později vypověděli, že se u jejich stolu odehrál následující dialog.
Turek: "Podívej se na ten nůž! Ten v tobě ještě dnes skoupám!"
Kotábová: "Nestraš mne tou kudličkou! Já se tě nebojím!"
O několik hodin později ale řezník Turek onu "kudličku" vytasil z kapsy na Národní třídě (tehdy Ferdinandově) poblíž paláce Platýz. "A Kotábovou se světa sprovodil, přeťav jí nožem krční tepnu."
Soud soucítil s vrahem
V pondělí 13. května 1912 byl Turek za svůj čin souzen pražskou porotou. Vrah se udatně hájil slovy, "že byl ke svému skutku dohnán jedině spurností a tvrdošíjností mladého děvčete, které na jeho výčitky odpovídalo jen posměšky a vyzývavostmi". Turek a mnozí svědkové, které vrah přivedl k soudu, vylíčili oběť jako "záletnou holčinu nakloněnou až příliš volné lásce a naprosto nespolehlivou, pokud šlo o věrnost".
Lze sice pochybovat, zda řezník Turek byl větší charakter, nicméně soud jeho morální vlastnosti nikterak nezkoumal. Soudce se pouze optal, proč nevěrnou Kotábovou dávno neopustil. "Neměl jsem sil, odhodlával jsem se, ale láska mne pudila zpět," vypovídal mordýř.
I z dobové zprávy v Národní politice jasně vyznívalo, že porota i přítomný redaktor vraha tak nějak podvědomě litovali. A to i přes výpověď jednoho z předvolaných, který vyprávěl, že Turek Kotábovou často mlátil i na veřejnosti, hlavně v podřadných hostincích.
Dva a půl roku za podřezání
"Obhájce Zítek využil všech příznivých momentů co nejsvědomitěji ve prospěch svého klienta," zdůraznil soudničkář Národní politiky, který proces sledoval přímo v soudní síni.
Vynesený rozsudek se z dnešního pohledu jevil jako směšný. "Jaroslav Turek byl odsouzen do těžkého žaláře na dva a půl roku," zaznělo. Pokud by vraždy "povětrných" milenek byly i dnes souzeny obdobně mírně, byly by asi mrtvol plné ulice.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.