Barikády v ulicích
Revoluce v Budapešti, dvanáctileté dítě zastřeleno
23.05.2012 12:30
23. květen 1912: Před maďarským parlamentem byl zastřelen dvanáctiletý chlapec. Chvíli předtím padl k zemi do prsou střelený policista.
Budapeští otřásla revoluce. "V 11 hodin nabyly výtržnosti revolučního, anarchistického rázu," hlásil z města zpravodaj pražské Národní politiky. Psal se 23. květen 1912.
Dělníci vypálili 70 ran
Krvavé události měly počátek v demonstraci sociálních demokratů, kteří manifestovali za všeobecné volební právo. Většina poslanců v uherském parlamentu totiž rovné volby stále odmítala, a když se ve středu 22. května stal novým předsedou sněmovny Štepán Tisza, známý to odpůrce svobodných voleb, pohár trpělivosti přetekl. Sociální demokraté svolali na čtvrtek 23. května demonstraci, která měla nevídanou účast. V centru města se shromáždilo na 50 tisíc protestujících. Policejní orgány byly připraveny tvrdě zasáhnout při sebemenším narušení veřejného pořádku.
"K první srážce došlo na Markétině mostě, po němž hrnuli se dělníci z Budína. Zakročila proti nim jízdní policie. Jeden dělník byl nepatrně zraněn. Kritičtější byla situace o půl 10. hod. na Vácovské třídě. Tam skryli se dělníci v novostavbě, házeli na policii kamením a jinými předměty a vystřelili na ni 70 ran. Policie použila zbraně. Dělník Rudolf Holubek byl usmrcen, devět dělníků bylo šavlí těžce zraněno. Strážnicí byli rovněž těžce zranění," popisoval počátek takřka revolučních událostí zpravodaj Národní politiky.
Barikády a mrtvoly
Po chvíli již ve městě vyrůstaly barikády z dlažebních kostek či z laviček. Takto vypadala situace v jedné z ulic v pravé poledne. "Městský hejtman raněn byl kamenem do hlavy, jeden policista pak stržen z koně a ztýrán. Na to povoláno vojsko, jež bodáky dav zatlačilo. Na vyprázdněné ulici zůstal ležeti jeden demonstrant s prostřelenou lebkou."
Ve stejnou chvíli se jiný dav valil Karlovým náměstím a rozbíjel tramvaje i pouliční osvětlení. "Na náměstí Svobody střelen byl husar do hlavy a zemřel za několik minut. Nedlouho nato zastřelen byl před ministerstvem vyučování policejní strážník."
Kolem poledne začala policie vytlačovat demonstranty z náměstí před uherským parlamentem. "Při jednom policejním útoku, jenž podniknut byl za účelem vyklizení okolí sněmovny, byly ze zástupu vypáleny rány. Jízdní strážník jménem Josef Ritter byl výstřelem zasažen do prsou a usmrcen. Kulí z revolveru byl zasažen dvanáctiletý školák, zemřel při dopravě do nemocnice."
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.