Povstání
V Číně vypukla revoluce, Wu-čchang je přeplněn mrtvolami
12.10.2011 16:50
12. říjen 1911: Do Prahy přišly první zprávy o revoluci v Číně. "Státní peníze byly prohlášeny za neplatné," hlásili zpravodajové z Wu-čchangu.
Ve čtvrtek 12. října 1911 si Pražané přečetli první informace o povstání v Číně, které mělo za cíl svržení mandžuské monarchie.
Do amerických a čínských kin v těchto dnech shodou okolností vstupuje velkofilm s výstižným názvem "1911". Sto let starým událostem, kdy se Čína po více než 2600 letech zbavila dynastické vlády, dal filmovou podobu režisér Jackie Chan.
Místo peněz poukázky
A toto je zpráva z pražské Národní politiky: "Z Hankau, 12. října. (Telegrafická tisková kancelář). Ulice vučanské jsou přeplněny mrtvolami Mandžurů. Státní papírové peníze byly prohlášeny za neplatné a místo nich zavedli revolucionáři úvěrní poukázky. Dva armádní sbory za velení ministra vojenství odtáhnou na základě ediktu neprodleně do Vučanu. Síla vládního vojska odhaduje se na 5000, síla povstalců na 6000. Ve čtvrti domorodců v Hankau byl prý dnes ráno usmrceno 200 až 300 Mandžurů."
Co se vlastně v Číně odehrálo? Když koncem roku 1908 zemřela císařovna Cch'-si i císař Kang-sü, dosadila mandžuská knížata na trůn dvouletého Pchu-Iho. Faktická moc se však soustředila v rukou mandžuské šlechty, proti které se pomalu formovala demokratická opozice na čele s politikem Sunjatsenem. Ten v japonském exilu sepsal programový manifest Tchung-meng-chuej (Spojená liga), ve kterém stanovil tři základní principy svého hnutí: nacionalismus, demokracie a blahobyt lidu, na nichž postavil své hnutí - Hsing Čung Hui (Čínská revoluční liga).
Vládní vojsko v menšině
Centrem povstání se v říjnu 1911 stala středočínská metropole Wu-čchang, kde se 10. října 1911 vzbouřil ženijní prapor v místní vojenské posádce. Hned zrána povstalci dobyli hlavní stan mandžuského místodržitele, který uprchl. "Vučang padl do rukou povstalců. Vládní vojsko bylo početně v menšině. Generál Chang Pao uprchl. Členové místních úřadů se rozptýlili. Vůdcové povstalců vydali vyhlášku, že obyvatelstvo i armáda chtějí odstraniti mandžuskou vládu a opětně dáti Číňanům jich práva," informovala Národní politika.
Povstalci se už 11. října dohodli, že Čína se po vítězném tažení proti mandžuské dynastii promění v republiku. Všechny čínské provincie byly vyzvány, aby se k povstání připojily. Ještě tentýž den obsadila revoluční vojska Chang-jang a 12. října dobyla Chan-khou. K vítězství takzvané "sinchajské revoluce" již nebylo daleko. Čína se stala republikou 1. ledna 1912 a prozatímním prezidentem byl jmenován Sunjatsen.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.