Černá kronika
V cukrárně se schovávala za noviny a cpala se zdarma
07.09.2012 15:10
7. září 1912: Podvod na smíchovské poště, v Myšákově cukrárně a na staroměstské tržnici. To je černá kroniky z doby právě před sto lety.
Odvolací soud osvobodil Růženu Arnsteinovou, která byla odsouzena za podvod spáchaný ve slavné pražské Myšákově cukrárně ve Vodičkově ulici. To je jen jedna z pestrého seskupení zpráv, které přinesla černá kronika Národní politiky v sobotu 7. září 1912.
Soudce cukrářkám neuvěřil
Zprávu o pražské milovnici cukroví a bábovek není třeba více komentovat. "Dáma s novinami (U sodu odvolacího). Dne 17. července byla odsouzena pro přestupek podvodu paní Růžena Arnsteinová. Dle výpovědi svědků chodila do cukrářského závodu Myšákova v ulici Vodičkově, kde skryta za novinami jedla obvykle víc cukroví a bábovek, nežli pak zaplatila. Zástupce obviněné dr. Langsfeld ohlásil odvolání, jemuž odvolací soud vyhověl a paní Arnsteinovou osvobodil. V důvodech soud uvedl, že výpovědi hlavních svědkyň, zaměstnaných v závodě p. Myšáka, byly v takovém rozporu, že jim soud nepřikládal víry. Soud věřil tomu, co řekla paní Růženu Arnsteinová, že byla v obchodě Myšákově pouze jednou a to jen omylem, jenž byl zaviněn velkým rozčilením, opomenula zaplatiti dva kousky cukroví v ceně 36 h, které po upozornění ihned zaplatila."
Pytláci v centru Prahy
Na staroměstské tržnici se podařilo lapit pytláky. "Do staroměstské tržnice přišli včera dva muži, kteří nabízeli ke koupi 3 páry koroptví a 12 bažantů. Poněvadž neměli vystavený lístek od majitele honitby, stali se podezřelými a byli odvedeni do bezpečnostního oddělení. Tam byli v nich zjištěni Karel Prášek a Jan Bednář z Krče, kteří si rádi zapytlačí a nejspíše zase chytili zvěřinu do sítí. Oba zůstali ve vazbě a ptáci byli zabaveni."
Bankovní podvod
A do třetice o pražských podvodnících. Takto se před sto lety prováděly drobné bankovní podvody. "Na smíchovskou poštu přišla neznámá dívka a žádala po předložení vkladní knížky poštovní spořitelny za vyplacení 40 korun. Při nahlédnutí do knížky shledal úředník, že na tutéž knížku bylo téhož dne vloženo na poště v ulici Uršulinské v Praze 80 korun, a bylo mu nápadno, proč vkladatelka jeden a týž den jinde peníze ukládá a jinde vybírá. Sdělil tudíž dívce, že přeptá se o správnosti vkladu na pražské poště a chtěl odejíti k telefonu. Dívka hned na to odešla a vkladní knížku nechala v úřadě. Po jejím odchodu se zjistilo, že na knížku bylo původně uloženo 8 korun, kterážto částka byla připsáním nuly padělána na 80 korun. Polovici se chtěla neznámá hned vybrati, ale podvod se jí nezdařil."
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.