Národní klenoty
ČT uvede sérii dokumentů o památkách Česka
14.03.2012 10:47 Původní zpráva
Českým památkám zapsaným na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO bude věnován nový dokumentární cyklus České televize Národní klenoty. Role průvodce po historicky nejcennějších místech republiky se zhostil herec Miroslav Táborský, který je zároveň spoluautorem scénáře.
Anketa:
Jaká z památek na seznamu UNESCO je podle vás nejkrásnější?
-
Historické jádro Českého Krumlova 9 %
-
Historické jádro Telče 9 %
-
Vesnice Holašovice 8 %
-
Zámek a zahrady v Kroměříži 8 %
-
Lednicko-valtický areál 9 %
-
Historické jádro Kutné Hory 9 %
-
Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře 8 %
-
Zámek v Litomyšli 8 %
-
Židovské město a basilika sv. Prokopa v Třebíči 8 %
-
Sloup Nejsvětější Trojice v Olomouci 8 %
-
Vila Tugendhat v Brně 8 %
-
Historické jádro Prahy 9 %
V cyklu Národní klenoty se jeho autoři budou podrobně věnovat všem dvanácti unikátním místům v České republice, která jsou zapsána v seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Diváci budou mít prostřednictvím dokumentů možnost seznámit se s jedinečnými památkami, historií jejich vzniku i s místy a kraji, kde se nacházejí.
Nový cyklus dokumentů se zároveň snaží zdůraznit význam jednotlivých pamětihodností a divákům poutavou formou vysvětlit, proč jsou v celosvětovém měřítku ojedinělé a neopakovatelné. Autoři často vycházejí z nejnovějších historických objevů. Například v dílu věnovanému Českému Krumlovu budou moci diváci sledovat příběh hraběnky Eleonory, která byla kvůli těžké nemoci pověrčivými lékaři označena za upírku. A její osud se podle nejnovějších literárních výzkumů nakonec stal předlohou pro světově proslulý román Dracula.
Všechny krásy Česka
Kromě Českého Krumlova budou jednotlivé díly věnovány například brněnské vile Tugendhat, Telči s jejím unikátním souborem gotických a renesančních měšťanských domů, historickému jádru Kutné Hory s kostelem sv. Barbory a katedrálou Panny Marie v Sedlci (1995), Lednicko-valtickému areálu, který se řadí mezi největší upravované krajiny v Evropě, či jihočeské obci Holašovice proslulé zachovalou lidovou architektuou 18. a 19. století.
Hned dvěma díly je pak v cyklu zastoupena Praha, jejíž historické centrum patří mezi největší památkové rezervace na světě. Nachází se zde 1322 památkových objektů nejrůznějších architektonických stylů. Mezi nejcennější z nic patří Katedrála sv. Víta na Pražském hradě a Karlův most.
Třináctidílnou sérii bude od 26. března vysílat každé pondělí večer stanice ČT 1.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.