Více než čtyři pětiny uživatelů pozemního televizního vysílání se chystají přejít na nový vysílací standard DVB-T2, 20 procent chce přejít na jinou platformu, tedy na satelitní, kabelovou nebo internetovou TV. Z těchto platforem plánuje naopak přejít na DVB-T2 11 procent diváků.
Pozemní digitální televizní vysílání prostřednictvím sítě vysílačů využívalo ve druhém čtvrtletí 57,8 procenta diváků. Vyplývá to z aktuálního průzkumu Českých Radiokomunikací.
Stávající sítě DVB-T budou v Česku vypnuté do poloviny roku 2020. Do té doby by diváci měli přejít na standard DVB-T2, což obnáší pořízení televizoru s tunerem pro DVB-T2 nebo set top boxu. Důvodem přechodu je nutnost uvolnění části televizního spektra v pásmu 700 MHz pro mobilní sítě.
Polovina z 81 procent diváků, kteří se chystají setrvat u pozemního vysílání přechodem na DVB-T2, plánuje koupi nové televize a 41 procent chce přechod vyřešit pořízením set top boxu. V současnosti je na trhu 1900 certifikovaných televizí a set top boxů.
Diváky na DVB-T2 zajímá zejména lepší kvalita obrazu, zvuku a interaktivita. Informovanost domácností o DVB-T2 se zvýšila z 59 procent před dvěma lety na 81 procent letos.
České Radiokomunikace jsou největším provozovatelem pozemních vysílacích sítí pro digitální TV vysílání. V současnosti provozují dva přechodové multiplexy pro DVB-T2. Do konce roku vybudují i všechny dokrývače území a pokryjí tak přes 99,9 procent populace.
Bezplatné pozemní TV vysílání v Evropě používá více než 100 milionů domácností, což je zhruba 45procentní podíl. Na druhém místě je kabelová televize a třetí příjem přes satelit.