Vysílací změna
Novou televizi či set-top-box. ČT přestane šířit HD kanály přes DVB-T
16.09.2018 10:36
Česká televize přestane 30. září vysílat své programy v HD rozlišení prostřednictvím tzv. veřejnoprávního multiplexu. Kanály ve vysokém rozlišení budou dostupné už jen v nové přechodové síti DVB-T2. Vyplývá to z informací ČT.
Ve veřejnoprávním multiplexu, využívajícím digitální standard DVB-T, bude ČT dál šířit své programy jen ve standardním rozlišení. Přechodovou síť DVB-T2 ČT spustila letos v březnu a v současnosti pokrývá 99,6 procenta populace.
Pokud budou diváci chtít nadále bezplatně přijímat programy ČT v HD rozlišení, musí přejít na platformu DVB-T2. K příjmu signálu v DVB-T2 je třeba mít televizor či set-top-box s tunerem DVB-T2 a kodekem HEVC. Podle Strategie rozvoje zemského digitálního televizního vysílání, kterou předloni schválila vláda, by při průměrné ceně 12 tisíc korun za nový přijímač a 600 korun za set-top box domácnosti vynaložily kvůli změně téměř pět miliard korun. Podle průzkumu společnosti Nielsen Admosphere z letošního ledna přijímá nový standard DVB-T2 sedm procent domácností vlastnících televizi. Z toho šest procent má televizor, který standard DVB-T2 přijímá, a jedno procento si pořídilo set top box.
Přijímače vhodné pro české vysílání DVB-T2 certifikují České Radiokomunikace a označují je kulatými zlatými nálepkami "DVB-T2 ověřeno".
Alternativou k terestrickému příjmu televize jsou placené formy přes kabel nebo satelit. Podle nedávného průzkumu NMS Market Research se podíl Čechů, kteří platí za televizní služby, během tří let zvýšil ze 35 na 42 procent. Za rozvojem placené televize stojí rozšiřující se nabídka kanálů, především v HD rozlišení.
DVB-T2 proti nynější technologii DVB-T zajišťuje vysílání více programů na menším rozsahu frekvencí a umožňuje kvalitnější šíření TV signálu. Postupné vypínání stávajícího vysílání v DVB-T začne v listopadu 2019. Digitální televizní vysílání ve stávajícím standardu DVB-T skončí 1. února 2021. Převážná většina vysílačů bude ale vypnuta o sedm měsíců dříve.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.