Skandál v Českém rozhlasu
Rada podpořila Agrofert, novinář Kroupa v reportáži selhal
31.08.2018 14:25
Investigativní novinář Janek Kroupa koncem loňského roku ve své reportáži na Českém rozhlasu informoval o tom, že společnost Agrofert, spadající do svěřeneckého fondu premiéra Andreje Babiše, neoprávněně hospodaří na 1700 hektarech zemědělské půdy s nejasnou majetkovou strukturou a údajně za ni dokonce pobíral dotace. Podle Rady pro rozhlasové a televizní vysílání ale novinář selhal - výsledná reportáž totiž nebyla objektivní.
"Rada upozorňuje Český rozhlas, že se dopustil přestupku. Toho se dopustil odvysíláním série zpravodajských příspěvků, které se zabývaly obhospodařováním pozemků s neznámým majitelem, kdy v těchto příspěvcích a pořadu došlo k nedostatečně objektivní prezentaci problematiky pobírání dotací na hospodaření na pozemcích bez právního důvodu," rozhodli radní. Svůj verdikt zveřejnili v zápisu z pravidelného zasedání.
Za stejnou reportáž už vedení Českého rozhlasu v minulosti pokárala i Rada Českého rozhlasu. Tehdejší místopředseda rady Tomáš Kňourek uvedl, že Kroupova reportáž měla být zpracována lépe a její znění a načasování zavánělo účelovostí. Podobně jako Agrofert se totiž chovají i další zemědělská družstva, to však v reportáži nezaznělo.
Rozhlas mlčí
Český rozhlas zatím rozhodnutí rady nechce komentovat. "Český rozhlas vyčká, dokud mu RRTV nezašle své oficiální písemné stanovisko. Pak svůj postoj zveřejní. Do doby, než oficiální cestou rozhodnutí RRTV obdržíme, nebudeme věc komentovat," napsal tiskový mluvčí veřejnoprávního média Jiří Hošna. Neodpověděl ani na otázky, zda a jakým způsobem budou za pochybení sankcionováni přímo novinář Janek Kroupa a jeho nadřízený, vedoucí zpravodajství Jan Pokorný.
Sám Kroupa ale jakákoli pochybení odmítá. Na reportáži prý pracoval půl roku a ve své investigativní činnosti chce pokračovat. "Zastrašit se nenechám" uvedl již dříve novinář.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.