V USA musejí ztišit televizní reklamy, v Česku zatím řvou dál

14. 12. 2011 10:45
Hlasitá reklama v televizi štve i tisíce lidí v Česku (ilustrační foto).
Hlasitá reklama v televizi štve i tisíce lidí v Česku (ilustrační foto).

Ve Spojených státech budou veškeré velké televizní stanice muset příští rok zajistit, že reklamy nebudou hlasitější než předchozí nebo následně vysílané programy. Na hlučné reklamy si stěžují i lidé v Česku a podle předsedkyně vysílací rady Kateřiny Kalistové poslanci slíbili, že omezení hlasitých reklam zapracují do novely vysílacího zákona.

Televizní diváci v USA si na zvýšený zvuk u reklam stěžovali dlouhá léta. Federální komise pro spoje nyní po posouzení technických a dalších podmínek rozhodla, že velcí pozemní, kabeloví a satelitní operátoři musejí patřičně snížit hlasitost reklam nejpozději do 16. prosince 2012. Menší televizní operátoři to budou muset udělat jen po konkrétních stížnostech diváků.

V České republice zatím zákon agresivně hlasitou reklamu nijak neomezuje. Její vyřvávání však vadí i divákům zde. "Lidem to velmi vadí, obdrželi jsme už minimálně desítky, možná až ke dvěma stovkám stížností," řekla dnes on-line deníku TÝDEN.CZ předsedkyně Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Kateřina Kalistová s tím, že na problém již rada upozornila volební výbor sněmovny.

Změna na obzoru?

"Poslanci slíbili, že se tím budou zabývat již na začátku příštího roku a nějakou formu omezení hlasitosti televizní reklamy zapracují do novely vysílacího zákona," dodala předsedkyně rady. Vlna odporu proti příliš hlasité reklamě v televizi se zvedla již i na internetu, kde lze podepisovat petici adresovanou poslancům. V tuto chvíli je pod peticí podepsáno již více než tři tisíce lidí.

Hlasitostí televizní reklamy se mají příští rok zabývat poslanci.Televizní společnosti v Česku i v zahraničí se často bránily a brání tvrzení, že hlasitost reklamy je dána celou řadou faktorů, které údajně nedokážou ovlivnit. Reklamy prý většinou nejsou vysílány hlasitěji než ostatní programy, jde údajně jen o subjektivní vjem diváka. K odlišnému vnímání prý dochází také tím, že reklamní bloky jsou zařazovány do přerušeného programu, který byl nastaven na jinou zvukovou hladinu. Navíc za hladinu zvuku ve spotu odpovídají podle televizí dodavatelé reklamy. Jejich snahou je pochopitelně co nejvíc zaujmout diváka, a to často i hlasitostí.

Na Slovensku nesmějí televize vysílat hlasité reklamy již od roku 2007. V té době se pro zákonné omezení hlučných televizních reklam vyslovila i česká Rada pro rozhlasové a televizní vysílání. V Polsku, kde za reklamy vybočující v hlasitosti z okolního vysílání hrozí pokuty, nedávná kontrola zjistila, že televize v případě velké části programů nařízení, které tento nešvar mělo ukončit, ignorují. Reklamy, jejichž hlasitost byla až dvojnásobná než ostatní program, běžely hlavně na kanálech soukromé televize Polsat, ale nařízení porušovala na několika svých programech i veřejnoprávní Polská televize.

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ